SpravodajstvoVeda a výskum

Štúdia vykonaná na myšiach prisľubuje, že vrátenie zraku slepým by nemuselo byť nemožné

Vedcom sa podaril veľký úspech v odvetvi očnej genetiky. Štúdia vykonaná na myšiach prisľubuje, že vrátenie zraku slepým by nemuselo byť nemožné

Portál Interesting Engineering,  upozorňuje na štúdiu vedcov, ktorým sa pomocou genetickej terapie podarilo znova vybudovať sietnicu oka u myší. Ich oči znova získali aj svetlocitlivosť a dokonca aj zrak.

Štúdia publikovaná v JNeurosci sa tejto tematike venuje do hĺbky a  sietnicu oka prirovnáva napríklad k mozgovým bunkám. Tvrdí, že oba orgány majú neuveriteľnú schopnosť zmeny na bunkovej úrovni po celý život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Slepota je často spôsobená smrťou bunky nazývanej tyčinka, čo je druh zmyslovej bunky sietnice oka. Nikdy predtým však nebolo známe, že by bunky boli schopné znovu narásť, liečba sa vždy sústreďovala na záchranu už umierajúcich buniek.

Vedcom sa podaril veľký úspech pri obnove  fukčnosti zraku

Vedci z rôznych univerzít v Spojených Štátoch, vrátane Jeannie Chen, Alapakkam Sampath a Greg Field vytvorili model myši, ktorý napodobňuje poruchy zraku u ľudí. Na tomto modeli boli vykonané testy v rovnakých podmienkach s použitím a  bez použitia genetickej terapie. Výsledkom použitia tejto terapie boli tyčinkové bunky, ktoré znovu získali normálnu svetlocitlivosť. A  nie len to, tiež si znova vybudovali spojenia s ostatnými neurónmi na očnej sietnici.

Známe sú aj ďaľšie skvelé objavy, napríklad výskum pre ľudí s vrodenou slepotou, ktorá bola efektívne zvrátené použitím technológie obnovy kmeňových buniek očnej sietnice, zatiaľ však iba na myšiach.

Obrovské pokroky v  odvetviach očnej genetickej terapie a kmeňových buniek znamená nádej pre milióny ľudí trpiacich zrakovými vadami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close