Výstavba orbitálnej stanice Voyager s umelou gravitáciou sa má začať už o pár rokov!

Prvá komerčná orbitálna stanica vyzerajúca ako zo sci-fi filmu by sa mala začať stavať už v roku 2025. K dispozícii máme aj prvé detaily.

vesmirna orbitalna stanica voyager
Zdroj: The Gateway Foundation

Projekt prvej komerčnej orbitálnej stanice s umelou gravitáciou s názvom Voyager opäť ožíva. Spoločnosť Orbital Assembly Corporation (OAC), stojaca za projektom Voyager Station, len nedávno predstavila bližšie detaily o pripravovanom projekte, ktorého výstavba by sa mala začať už v roku 2025. Svoje plány predstavila svojim súkromným investorom počas nedávneho virtuálneho online eventu, informuje portál Space.com.

Čo ponúkne orbitálna stanica Voyager?

Plánom spoločnosti OAC je vytvoriť orbitálnu stanicu ako zo sci-fi filmu. Obrovská rotujúca konštrukcia by totižto mala vytvárať umelú gravitáciu. Ubytovanie by mala ponúknuť až pre 400 ľudí. Treba však podotknúť, že plánom spoločnosti nie je vytvoriť vesmírnu stanicu určenú iba na vesmírny výskum. Stanica Voyager by totižto mala byť primárne komerčného charakteru. Na jej palube by sa totižto mali nachádzať aj priestory ako bary, knižnica, veľká telocvičňa, či dokonca kúpele. Samozrejme, od takýchto multifunkčných priestorov umiestnených na obežnej dráhe Zeme sme však stále na míle ďaleko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová priemyselná revolúcia

Spustenie „novej priemyselnej revolúcie“, ako tento projekt označujú aj samotní predstavitelia spoločnosti OAC, by sa malo začať už v roku 2025, pričom prvým krokom spoločnosti má byť spustenie malého prototypu s priemerom 200 stôp, čo je zhruba 60 metrov. Tento prototyp by mal simulovať gravitáciu na úrovni marsovskej gravitácie, keďže princíp „rotujúcej stanice“ umiestnenej vo vesmíre poznáme iba z filmov, no netušíme, či bude v realite fungovať presne tak, ako si väčšina laikov predstavuje.

Po úspešnom spustení prototypu by mal do vesmíru zamieriť robot STAR (Structure Truss Assembly Robot). Jeho úlohou má byť postavenie samotnej orbitálnej stanice Voyager kúsok po kúsku. Spoločnosť OAC tvrdí, že už má objednaný prototyp tohto stavebného robota a testovať ho bude v americkej Kalifornii.

Nedosiahnuteľné plány?

Počúvanie o projekte Voyager, ako aj o podobných plánoch niektorých iných súkromných spoločností je fascinujúce, no každému je zrejme jasné, že ambiciózne ciele sú v najbližších rokoch ťažko dosiahnuteľné. Veľký otáznik stále visí aj nad práve vyššie spomínaným projektom, keďže za ním stojí súkromná spoločnosť, do ktorej môže investovať viac menej hocikto. Aktuálne sa spoločnosti OAC podarilo vyzbierať iba zhruba 1 milión dolárov, čo takmer určite nepokryje takmer žiadne náklady keď sa bavíme o vesmírnych technológiách a projektoch. Vízia je však na stole a o jej budúcnosti zrejme rozhodnú peniaze a čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre