Výsledky výskumu sú alarmujúce: Zem zadržiava dvakrát viac tepla, než pred 14 rokmi! Čo to pre nás znamená?

Vedci varujú pred rizikom neodvrátiteľnej klimatickej zmeny.

Klimatické zmeny
Zdroj: pixabay.com(Tumisu)

Výsledky novej štúdie poukazujú na znepokojivú správu. Planéta Zem zachytáva oproti roku 2005 dvojnásobné množstvo tepla. Výsledky zároveň upozorňujú na riziko klimatickej krízy, píše portál Space.

Pre potreby výskumu sa tím vedcov pozrel na systém Clouds and the Earth’s Radiant Energy System (pozn. redakcie: CERES), ktorý funguje na niekoľkých satelitoch americkej NASA. Tento systém meria, koľko energie Zem prijme zo slnečného žiarenia a koľko z tej energie vyžiari naspäť do vesmíru, prostredníctvom infračerveného žiarenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozdiel medzi prijatou a odovzdanou energiou sa nazýva energetická nerovnováha a počas štúdie sa výskumníkom podarilo zistiť, že medzi rokmi 2005 a 2019 sa táto nerovnováha zdvojnásobila. Aby sa vedci uistili, pozreli sa na údaje zo systému Argo, medzinárodnej siete senzorov, ktoré sú umiestnené v oceánoch po celom svete. Tieto senzory merajú ohrievanie oceánov a výsledky, ktoré vedci získali ich v záveroch štúdie utvrdili. Porovnali si totiž výsledky zo systému CERES a Argo, pretože oceány dokážu absorbovať až 90% energie, ktorú naša planéta nevylúči do vesmíru.

„Systém CERES a Argo sú dva nezávislé spôsoby, akými môžeme zistiť energetickú nerovnováhu našej planéty a v tomto prípade poukazujú na ten istý výsledok. Nárast energie, ktorá sa zachytí na našej planéte od roku 2005 prudko narástla,“ vyjadril sa hlavný autor štúdie, Norman Loeb.

Alarmujúca situácia

Podľa vedcov sú výsledky naozaj alarmujúce. Otepľovanie spôsobené prebytočnou energiou, je spôsobené aj prírodnými, ale aj ľudskými činnosťami. Tie zvyšujú hladinu skleníkových plynov, ako napríklad oxid uhličitý, alebo metán, v našej atmosfére. To vedie k väčšiemu množstvu tepla, ktoré je planétou uväznené.

Otepľovanie planéty vedie k roztápaniu ľadovcov a to znamená ďalší problém. Úbytok ľadovcov znamená, že sa od nich odrazí menej solárneho žiarenia. Toto žiarenie teda ostáva na Zemi. Vedci si však všimli opakujúci sa vzorec, ktorý sa nazýva Pacific Decadal Oscillation. Znamená to pravidelné zmeny teploty v Tichom oceáne. V západnej časti Tichého oceánu dochádza k poklesom teploty, zatiaľ čo východné časti sa otepľujú. To trvá desať rokov a následne sa strany vymenia.

V roku 2014 sa začala intenzívna fáza tohto fenoménu. To spôsobilo úbytok oblakov nad oceánom, čo vyústilo v to, že Tichý oceán prijal viac energie od Slnka. Nová štúdia sa zameriava len na krátky časový úsek, no autori na záver dodávajú, že výsledky sú alarmujúce. Poukazujú na to, že podnebie Zeme je ešte viac vychýlené, než sa predpokladalo. Podľa vedcov môžeme čakať ešte vyššie teploty a zvýšenie morskej hladiny, ak nenájdeme spôsob, ako tento jav zvrátiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre