RecenzieSpravodajstvoXiaomi

Vyskúšali sme Xiaomi Mi Box S. Čarovnú „škatuľku“, ktorá premení TV na multimediálne centrum Vašej domácnosti | RECENZIA

Set-top boxy sú v dnešnej dobe takmer povinnou výbavou každej domácnosti. Väčšina z vás zrejme využíva klasický set-top box od poskytovateľa televízie, či internetového pripojenia. Veľká časť modernejších set-top boxov ponúka celkom slušnú dávku multimediálnej zábavy, ako sú televízne archívy, videopožičovne, pripojenie na internet, poprípade jednoduchšie hry. Veľkú časť z týchto služieb ale už pred niekoľkými rokmi začali poskytovať inteligentné televízory, ktoré toho v dnešnej dobe zvládnu naozaj veľa. Čo ak ale doma nemáte smartTV, alebo jednoducho chcete rozšíriť funkcie svojej televízie? V takomto prípade je skvelým riešením set-top box poháňaný operačným systémom androidTV, ktorých nájdete na trhu obrovské množstvo. Osobne som ale siahol po úplnej špičke trhu od známeho čínskeho výrobcu Xiaomi a po niekoľkých týždňoch používania sa s vami chcem podeliť o moje pocity a postrehy, ktoré som nadobudol počas používania úžasného tv-boxu Xiaomi Mi Box S. 

Aktuálne najvýhodnejšiu ponuku na Xiaomi Mi Box S nájdeš na Gearbest.com

Rozhodovanie

Už pred viac ako dvomi rokmi som začal rozmýšľať o kúpe nejakého multimediálneho centra ku TV, už vtedy som vedel, že pre mňa bude najlepšou voľbou zariadenie s androidTV. Začal som zvažovať kúpu zariadenia Chromecast priamo od spoločnosti Google, ktoré bolo v tej dobe úplným stropom trhu. Od kúpy ma ale odradila nie moc šťastná podpora v našich končinách, tak som multimediálny set-top box nakoniec zavrhol. Ku tejto myšlienke som sa ale vrátil len minulý mesiac, kedy mi do schránky prišla ponuka na androidTV set-top box od zrejme najväčšieho poskytovateľa satelitnej TV na Slovensku, ktorého služby využívam už niekoľko rokov. Na druhej TV v domácnosti ale jeho služby nevyužívam, keďže disponujem iba jedným originálnym set-top boxom. Keďže mám ale prístup ku online službám tohto poskytovateľa, kúpa set-top boxu s androidTV (najlepšie  Chromecast Ultra) vyzerala ako tá správna voľba. Po menšom rešerši na internete som ale narazil na zariadenie, ktoré moje požiadavky spĺňalo najlepšie – kompaktné, pripojenie na 5GHz WiFi, podpora 4K Ultra HD rozlíšenia, najnovší androidTV, Google Assistant a ako posledný parameter – zabudovaný Chromecast. Ak si všetky tieto kritériá dáte dokopy, vyjde vám zrejme jedno jediné zariadenie a tým je práve – Xiaomi Mi Box S. 

Skromné balenie, v ktorom nájdete všetko čo treba

Balenie sa nesie v klasickom štýle spoločnosti Xiaomi. Minimalistická krabica, ktorá obsahuje naozaj iba to najnevyhnutnejšie. V tomto prípade sa v balení nachádza samotný Mi Box S, nabíjací kábel s adaptérom, HDMI kábel a ovládač, čiže všetko, čo ku používaniu potrebujete. 

Superrýchla inštalácia

I keď som predtým nikdy androidTV nepoužíval, dúfal som, že inštalácia a zariadenia a jeho samotné nakonfigurovanie nebude zložitá a časovo náročná úloha. Chvalabohu, nemýlil som sa a s odstupom času môžem bezproblémovo skonštatovať, že inštalácia a konfigurácia je doslova otázkou len niekoľkých sekúnd a zvládne to úplne ktokoľvek. Mi Box S môžem tým pádom označiť za plug and play zariadenie – stačí ho zapojiť do elektriky, pripojiť ku TV a idete. Jedinou prekážkou môže byť systémová aktualizácia, ktorá sa dá ale bezproblémovo odložiť. V mojom prípade som ale systém aktualizoval okamžite. Vďaka rýchlemu internetu a 5GHz WiFi bola 500MB aktualizácia androidu stiahnutá behom niekoľkých sekúnd, inštalácia a reštart následne trval zhruba minútku, dve. 

Intuitívne ovládanie

xiaomi mi box s ovladac
Zdroj: vlastný

Ihneď po spustení na vás vyskočí rýchla inštrukcia, ako ovládať pribalený, naozaj šikovný ovládač. Jeho používanie je naozaj intuitívne a nebudete s nim mať žiadny problém. Potešilo ma tlačidlo priamo pre službu Netflix, ako aj tlačidlo pre Google Assistanta, ktorého budete využívať viac ako kedykoľvek predtým. Komu sa z pohodlia postele či sedačky chce ťukať do digitálnej klávesnice, po ktorej sa treba pohybovať šípkami? Skvelou výhodou ovládača je aj fakt, že komunikuje prostredníctvom rozhrania Bluetooth, vďaka čomu sa nemusíte zaoberať tým, či ho práve mierite priamo na TV, jednoducho bude fungovať z hocijakého kúta miestnosti. Ďalšou vymoženosťou ovládača je aj zabudovaný mikrofón (túto informáciu nemám oficiálne potvrdenú a nikde som ju nenašiel, no Google Assistant funguje naozaj bezproblémovo aj na veľkú vzdialenosť + na špičke ovládača sa nachádza malinký otvor, podobný ako na smartfónoch).

Bezproblémové streamovanie, prehliadanie videí, či pozeranie seriálov a filmov

xiaomi mi box s 2
Zdroj: vlastný

Jednou zo zásadných podmienok môjho výberu bolo, aby zariadenie disponovalo zabudovanou službou Chromecast (veľká časť zariadení s androidTV ňou nedisponuje). Prečo bolo ale práve toto jedno z mojich hlavných kritérií? I keď je androidTV celkom populárny operačný systém, nepodporujú ho všetky aplikácie, ktoré máte napríklad na smartfóne. Presne toto bol môj prípad – potreboval som, aby som mohol bezproblémovo streamovať akýkoľvek obsah priamo na TV. Aplikácia nemenovaného satelitného poskytovateľa TV na androidTV jednoducho neexistuje a jedinou možnosťou je streamovanie, ktoré funguje bezproblémovo. Podobne je na tom aj Youtube, či už na pozeranie videí, alebo iba na počúvanie hudby, keďže mám box prepojený s reproduktormi. S aplikáciami, ktoré sú priamo dostupné pre androidTV, som taktiež nemal problém, teda až na jeden prípad, kedy mi z neznámeho dôvodu po stlačení tlačidla Assistanta sekol Netflix natoľko, že som musel Mi Box S reštartovať. S hrami pre androidTV žiaľ skúsenosť nemám, no podľa krátkeho prieskumu v obchode Google Play usudzujem, že Mi Box S nebude mať žiadny problém so slabšími hrami, ktoré bežia aj na slabších smartfónoch. Štvorjadrový procesor a 2GB RAM sú čiastočne limitujúcim faktorom no nepredpokladám, že niekto by plánoval práve Mi Box S využívať ako hernú konzolu.

Plusy

 • Operačný systém androidTV 8.1
 • Zabudovaný Chromecast
 • Prehrávanie videa v 4K HDR pri 60 snímkoch za sekundu
 • Audio kodek DTS-HD a podpora Dolby Stereo
 • Dvojpásmové WiFi pripojenie
 • Zabudovaný Google Assistant
 • Skvelý intuitívny ovládač pracujúci cez Bluetooth
 • Kompaktné rozmery a nenápadný dizajn
 • Celková svižnosť a rýchla odozva
 • Výborná cena

Mínusy

 • Väčšie interné úložisko
 • Chýbajúci Ethernet konektor – ak nemáte kvalitné WiFi pripojenie
 • Krátky HDMI kábel – v mojom prípade som s ním ale nemal problém
 • Chýbajúce aplikácie v Google Play – tento problém ale rieši práve zabudovaný Chromecast
xiaomi mi box s 1
Zdroj: vlastný

Záver

A čo ešte povedať na záver? Iste ste si všimli, že som zo set-top boxu Mi Box S skutočne nadšený a musím povedať, že aj milo prekvapený. Keďže som si box kúpil ako perspektívne zariadenie najmä do budúcna – ešte totižto nevlastním TV s 4K rozlíšením, tak dúfam, že Google v blízkej budúcnosti nezlyhá a bude naďalej pokračovať v skvelej softvérovej podpore. A pre koho je teda Mi Box S určený? Povedal by som, že naozaj pre kohokoľvek, kto nemá drahú smartTV, poprípade mu funkcionality jeho TV nepostačujú. Pre pravidelných sledovateľov klasickej TV sa kúpa takéhoto zariadenia zrejme neoplatí, no ak patríte medzi „modernejšiu“ generáciu a pravidelne pozeráte videá na Youtube, či seriály a filmy na Netflixe, kúpu Xiaomi Mi Box S vám určite odporúčam. Ak jeho kúpu zvažujete, určite zvoľte zahraničný e-shop Gearbest.com, ktorý ho aktuálne ponúka za naozaj vynikajúcich 63,00 eur s bezplatnou dopravou. V našich končinách sa totižto predáva na úrovni zhruba 90 eur, takže ušetríte celkom značný obnos peňazí. 

Aktuálne najvýhodnejšiu ponuku na Xiaomi Mi Box S nájdeš na Gearbest.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close