SpravodajstvoVeda a výskum

Výskumy NASA potvrdzujú, že ľudia vytvorili okolo Zeme akúsi „ochrannú bublinu“

Ako sa nám to podarilo a pred čím nás bublina chráni?

V roku 2017 vesmírne sondy americkej agentúry NASA odhalili človekom vytvorenú bariéru, ktorá obklopuje našu Zem. Testy ukázali, že táto bariéra dokáže ovplyvňovať počasie vesmíru, a to aj za hranicami našej atmosféry, píše portál Science Alert.

Na rozdiel od klimatických zmien, za ktoré taktiež môžeme my, táto bublina nám v skutočnosti pomáha. V roku 2017 totiž dvojica sond, ktoré mali skúmať Van Allenove pásy (pozn. redakcie: Miesta radiácie) odhalila, že nejaká nízkofrekvenčná bariéra drží na uzde nebezpečné solárne žiarenie. Bližšie preskúmanie bariéry zároveň ukázalo, že táto bariéra už niekoľko desaťročí posúva Van Allenove pásy ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Môže za to nízkofrekvenčná rádiová komunikácia, ktorá sa od 60. rokov, kedy boli Van Allenove pásy objavené, podstatne rozšírila. Vedci z NASA potvrdzujú, že tento fenomén môže ovplyvňovať pohyb určitých častíc vo vesmíre. Práve vďaka veľmi nízkym frekvenciám v súčasnosti máme človekom vyrobené vesmírne počasie.

„Niekoľko experimentov nám ukázalo, že ak sú podmienky správne, komunikačné signály vo veľmi nízkych frekvenciách môžu ovplyvniť radiačné prostredie okolo Zeme,“ hovorí člen tímu, Phil Erickson.

Ochranná bublina

Väčšina z nás sa s tak nízkymi frekvenciami v živote nestretne veľakrát. Objavujú sa však v priemyselnom, vedeckom a vojenskom odvetví. Ide o frekvencie od 3 do 30 kilohertzov, ktoré sú príliš slabé na to, aby prenášali zvukové stopy. Na vysielanie kódovaných správ na dlhé vzdialenosti sú však perfektné.

Jedno z najbežnejších použití týchto signálov je komunikácia s ponorkami v extrémnych hĺbkach. Nikdy sa nepočítalo s tým, že tieto signály niekedy opustia Zem. Ukázalo sa však, že unikali do vesmíru okolo našej planéty a vytvorili ochrannú bublinu. Tá je rozhodne najlepšou stopou, akú sme vo vesmíre okolo nás zanechali, nie je však jedinou.

Jadrové explózie vytvorili radiačné pásy okolo Zeme. Svoje stopy zanechali aj chemické experimenty, vysokofrekvenčné vlnové zahrievanie ionosféry, či už spomínané nízkofrekvenčné vlny, ktoré odstrkujú radiačné pásy ďalej. Vyzerá to tak, že ak by sa niekto na našu planétu pozeral z vesmíru, vedel by nájsť hneď niekoľko stôp, ktoré svedčia o tom, že sa na nej nachádza život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close