SpravodajstvoVeda a výskum

Výskumníci zostrojili prvý hologram, ktorý môžeme čiastočne cítiť

Výskumníci z univerzity v anglickom Sussexe zostrojili hologram, ktorý produkuje energiu, vďaka čomu ho môžeme čiastočne aj cítiť.

Hologramy nie sú v modernom svete novinkou. Videli sme už projekcie ľudských orgánov, cirkusových slonov a dokonca aj mŕtvych hudobníkov. Výskumníci z univerzity v anglickom Sussexe však prišli s prevratným objavom, ktorý vám umožní hologramy nie len vidieť, ale aj počuť a   dokonca aj cítiť. Inšpiráciou pre nich bola „starodávna technika“. Výskum bol publikovaný vo vedeckom magazíne Nature.

Hologram, ktorý môžete pocítiť

Ich prístroj nesie názov MATD, čo znamená Multimodal Acoustic Trap Display.  Zariadenie funguje na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré sú schopné „uväzniť“ a  pohybovať s drobnou polystyrénovou guličkou vo vzduchu. Tá kopíruje tvar objektu v  trojrozmernom priestore, zatiaľ čo LED svetlá ju osvecujú červeným, zeleným a modrým svetlom (pozn. redakcie: autorka videa nižšie hovorí, že naživo nie je vidieť preblikávanie hologramu ako ho môžeme vidieť vo videu).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vďaka tomu, že sa guľôčka hýbe nesmierne rýchlo, tak ľudské oko dokáže zachytiť komplexný obraz. Ilúzia funguje rovnako ako pri filme, kedy niekoľko rýchlych, za sebou idúcich obrázkov budí dojem plynulého pohybu.

„Naša technológia sa inšpiruje v starých televízoroch, ktoré používajú lúč svetla, ktorý sa hýbe rýchlosťou, ktorú naše oko nevníma. Náš prototyp robí to isté. Zafarbená častica sa hýbe v 3D priestore tak rýchlo, že vidíte len obraz vznášajúci sa vo vzduchu,“ vyjadril sa Ryuji Hirayama v tlačovej správe.

Použitie ultrazvukových vĺn umožňuje zariadeniu produkovať počuteľný zvuk, ako aj pocit dotyku. Hoci nie je ultrazvuk sám o  sebe počuteľný, stále je to vlna ktorá v  sebe nesie určitú energiu a  prenáša ju vzduchom.

„Náš prototyp navedie a  usmerňuje túto energiu, ktorá môže stimulovať vaše ucho a vytvoriť tak zvuk, alebo vašu kožu a dá vám pocit dotyku,“ hovorí výskumník Diego Martinez Plasencia.

Do budúcna plánujú vedci zapracovať viacero polystyrénových guľôčok, ktoré znamenajú vyššiu kvalitu pre simulovaný obraz. Na rozdiel od iných prevratných technológií, projekt MATD by sme mohli čoskoro vidieť aj v  našich obchodoch. Vytvorený bol z komerčne dostupných materiálov prevažne nízko nákladovou metódou. To znamená, že sa jej potenciál zvyšuje a  podľa slov vedcov, stále majú kopec nápadov a príležitostí, ako svoj prototyp vylepšiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close