Výskumníci vytvorili najmenší čip na svete: Zmestí sa do ihly injekčnej striekačky

Zariadenie dokáže merať teplotu, no v budúcnosti by mohlo mať oveľa väčšie využitie, hlavne v medicíne

Mikročip
Zdroj: advances.sciencemag.org

Medicínske zariadenia, ktoré možno implantovať do ľudského tela majú moc zmeniť zdravotníctvo, ako ho poznáme. Pomocou nich dokážu doktori monitorovať biologické signály, či zlepšiť, alebo udržiavať telesné funkcie, píše portál Columbia Engineering.

Problém je, že všetky elektronické nástroje, ktoré možno implantovať do tela si vyžadujú niekoľko čipov, obal, drôty a externé batérie, ktoré by celé zariadenie napájali. Výskumníci z Columbia Engineering ale tvrdia, že sa im podarilo zostrojiť najmenší čip na svete. Ten sa vojde do objemu len 1 mm kubický a je veľký asi ako roztoč. Tím výskumníkov testoval funkčnosť čipu na myšiach, počas ultrazvukovej neurostimulácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti totiž rastie záujem o miniatúrne a bezdrôtové medicínske zariadenia, ktoré by sa v prípade potreby mohli implantovať priamo do tela človeka. Takéto zariadenia by mali silu zvrátiť priebeh vážneho ochorenia, alebo včas informovať ošetrujúceho lekára o stave pacienta.

„Chceli sme vedieť, aký najmenší, funkčný, čip dokážeme vyrobiť. Je to čip, ktorý funguje ako kompletný elektronický systém. Mohlo by ísť o revolučný objav, ktorý umožní vytvorenie miniatúrnych medicínskych zariadení, ktoré možno implantovať do tela,“ vyjadril sa Ken Shepard, hlavný autor novej štúdie, publikovanej v periodiku Science Advances.

Prelom v oblasti medicíny

Čip nie je stavaný na tradičnú rádiovú komunikáciu, pretože rádiové vlny sú príliš veľké, relatívne k veľkosti zariadenia. Tím preto na bezdrôtové napájanie a komunikáciu s čipom využil ultrazvuk. Vlnové dĺžky v prípade ultrazvuku sú na danej frekvencii oveľa menšie. Tímu sa zároveň podarilo vyrobiť anténu pre komunikáciu, či napájanie priamo na čipe. Anténa v tomto prípade znamená piezoelektrický prevodník, ktorý je vyrobený na vrchnej časti čipu.

Fascinujúce je, že čip možno do tela implantovať aj injekčne a to za pomoci minimálne invazívnych metód. Zariadenie momentálne dokáže merať teplotu, ale aj zmeny teploty, ku ktorým dochádza počas liečby. V budúcnosti by sa funkcie čipu mohli ešte rozšíriť. Podobné čipy by dokázali merať okrem telesnej teploty aj tlak, hladinu glukózy, alebo dýchanie. Vo všetkých prípadoch ide o parametre, ktoré sú dôležité pre ľudské zdravie.

Merania by boli vyhotovené priamo v tele človeka. Lekári by sa tým pádom dokázali včas diagnostikovať chorobu a urýchlene uplatniť liečbu. Podobné čipy by však mohli nájsť svoje uplatnenie aj v iných oblastiach, nie len v zdravotníctve. Zároveň sa s čipmi v ľudskom tele spája istá dávka kontroverzie, príkladom môže byť aj mozgový čip Neuralink, na ktorom pracuje spoločnosť, vedená Elonom Muskom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre