Výskumníci vážne spochybňujú bezpečnosť takmer desiatich aktívnych jadrových reaktorov v Rusku

reaktor nuclear-power-2186769_960_720
Zdroj: pixabay.com

26. apríla 1986 vybuchlo jadro reaktora v blízkosti mesta Pripjat a rozptýlilo množstvo rádioaktívnych látok do ovzdušia. Do troch mesiacov od výbuchu zomrelo viac ako 30 ľudí na akútnu chorobu z ožiarenia. Dnes vedci odhadujú, že katastrofa v Černobyle vážne zasiahla desiatky tisíc, možno aj stovky tisíc ľudí.

Ako uvádza portál Businessinsider.de, typ reaktora RBMK zodpovedný za výbuch v Černobyle sa od tej doby v celom Rusku zmodernizoval, aby sa tak vyriešili niektoré z jeho fatálnych konštrukčných nedostatkov, ako sú grafitové riadiace tyče a nízko obohatený urán. Je pravdepodobné, že mnohé z pôvodných vlastností reaktora boli zvolené tak, aby sa udržali nižšie náklady.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svetová jadrová asociácia uvádza desať reaktorov typu RBMK, ktoré sú ešte v Rusku v prevádzke, pričom jeden RBMK bol v roku 2018 v Petrohrade vyradený. Dnes je Rusko jedinou krajinou s týmito reaktormi, ktoré navrhol a postavil Sovietsky zväz. Hoci sa zmenili riadiace tyče a uránové palivo z reaktorov, ich dizajn stále vyvoláva obavy u niektorých jadrových vedcov.

„Existovali základné aspekty výstavby, ktoré sa nedali zmeniť bez ohľadu na to, čo urobili ruskí predstavitelia,“ uviedol v rozhovore pre Live Science Edwin Lyman, zástupca riaditeľa projektu jadrovej bezpečnosti v Únii zainteresovaných vedcov. „Nechcel by som povedať, že boli schopní zvýšiť celkovú bezpečnosť RBMK na štandard, ktorý by sa očakával od západného vodného reaktora.“

Ruské reaktory RBMK by mali mať životnosť 30 rokov, ale štátni zamestnanci sa rozhodli predĺžiť ich životnosť. V roku 2015 pochádzala polovica ruskej jadrovej energie z reaktorov s rozšírenými licenciami. Rusko aj naďalej tvrdí, že jeho modernizované reaktory sú plne v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými normami. Ruský národ využíva jadrovú energiu na výrobu približne 19% svojej elektriny a chce rozšíriť svoj jadrový program tak, aby do konca storočia vyrobil až 80% elektrickej energie v krajine.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre