Vyskakujú vám v smartfóne reklamy? Môže ísť o adware, ktorého sa dá jednoducho zbaviť

Niektoré aplikácie zneužívajú našu dôveru a zaplavujú nás nepotrebnými reklamami.

reklamy v telefone
Zdroj: Vosveteit.sk, hobi.com

Začali sa vám v smartfóne objavovať reklamy aj na miestach, kde predtým neboli? V tomto prípade nejde o dotieravú stratégiu spoločností, ale o škodlivý softvér s označením adware. Ak je váš smartfón infikovaný potenciálne nebezpečným softvérom, bežne sa stáva, že útočník vaše zariadenie zaplaví obrovským množstvom reklám.

Lenže ako sa s takýmto vírusom vysporiadať? Riešenie je jednoduché, vo veľkom množstve prípadov stačí len odinštalovať aplikáciu, ktorá to spôsobuje. Oveľa ťažšie je identifikovať, ktorá aplikácia to môže byť, píše portál Xatakandroid. Pravidlom býva, že ak sa vám v minulosti reklamy nezobrazovali, pravdepodobne môže byť problémovou tá, ktorú ste nainštalovali ako poslednú. Aj tu si ale treba dať pozor, pretože aplikácie zvyknú túto škodlivú funkciu púšťať až o niečo neskôr, práve kvôli tomu, aby ste si ju nemohli rýchlo spojiť s aplikáciou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak si otvoríte lištu s upozorneniami, dlho podržte to, ktoré vám pravidelne posiela reklamy. Nielenže sa vám otvorí možnosť stlmenia upozornení, ale ukáže vám to aj ktorá aplikácia upozornenie odoslala. V tom prípade stačí aplikáciu odinštalovať.

Ako nájsť podozrivú aplikáciu?

Ak sa vám reklamy nezobrazujú v upozorneniach, ale otvorí sa vyskakovacie okno, aplikácia má povolenie na prekrytie obrazovky. V takomto prípade choďte do nastavení a nájdite možnosť povolenia. Názov nastavenia sa môže líšiť podľa toho, aký smartfón používate.

Čo robiť keď vám vyskakujú v smartfóne nevyžiadané reklamy?
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto okne uvidíte rôzne druhy povolení a po kliknutí na ne sa vám otvorí zoznam aplikácií, ktoré toto povolenie využívajú. Z tohto zoznamu je jednoduché vybrať aplikáciu, ktorá by tam nemala byť a vymazať ju. Povolenie, ktoré umožňujú prekryť aplikáciu iným obsahom, väčšinou nájdete v sekcii ostatné povolenia. Nie je to však pravidlom. Napríklad v prípade telefónov Xiaomi, k tomuto povoleniu sa dostanete pomocou cesty Ochrana súkromia – Spravovať – Špeciálny prístup aplikácií- Zobrazenie cez iné aplikácie. Prípadne skúste povolenie vyhľadať pomocou funkcie vyhľadania.

zobrazenia cez ine aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Aby ste predišli podobným problémom, inštalujte si len nevyhnutné aplikácie. Obchod Google Play je plný aplikácií, ktoré sľubujú zrýchlenie telefónu, či optimalizáciu batérie. Tieto aplikácie nie sú až tak užitočné, ako to o sebe tvrdia a väčšinou ide len o zhluk rôznych reklám. V obchode sa objavujú aj antivírusy, prostredníctvom ktorých sa do vášho zariadenia stiahne nebezpečný vírus.

Pred prvým použitím si každá aplikácia pýta povolenie pre funkcie, ktoré potrebuje. Je v poriadku, ak aplikácia počasie potrebuje prístup k vašej polohe, alebo ak Messenger potrebuje prístup k vášmu fotoaparátu. V tomto prípade sa niet čoho obávať, pretože aplikácie tieto funkcie využívajú. Ak si ale aplikácia Kompas vyžiada povolenie k celému zariadeniu, potom si môžete byť istí, že ide o nežiadúcu aplikáciu. Ak totiž vývojár zneužije vašu dôveru, nemusí do vášho zariadenia púšťať len veľké množstvo reklám, ale aj nebezpečnejší škodlivý softvér.

Môže sa stať aj to, že v smartfóne nemáte len jednu, ale viacej aplikácií, ktoré posielajú prehnané množstvo reklám. V takomto prípade musíte celý proces opakovať pre každého vinníka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre