NávodyNovinkyWindows 10

Výročná Windows 10 aktualizácia s ďalším problémom. Mrznutie webkamier

Výročná aktualizácia pre Windows 10 je tu už necelé tri týždne a portál ArsTechnica upozornil na ďalší problém, ktorý sa týka znefunkčnenia webkamier.

Mimochodom, vôbec sa nejedná o ojedinelý problém. Len nedávno sme vás informovali napríklad o zamŕzaní PC, kde sme vám priniesli návod ako sa ho zbaviť.

Prečo dochádza k mrznutie webkamery?

Celý problém tkvie v tom ako pristupujú aplikácie k obrazu z kamier. Doteraz totiž k obrazu mohla pristúpiť len jedna aplikácia, napr. Skype, Facebook App a ďalšie, ktoré využívala kodeky MJPEX a H.264.

Avšak Výročná aktualizácia priniesla nový systém sprístupnenia záberov z webkamery, ktorý je postavený na rozdeľovaní toku dát. Výsledkom tejto „novinky“ je to, že Microsoft zabránil v používaní spomínaných kódekov, ale distribúcia prebieha prostredníctvom systémového nástroja Windows Camera Frame Server – teda k obrazu má prístup viacero aplikácií čo je na jednej strane dobre, ale na druhej strane nemôžu používať kódeky MJPEX a H.264.

Microsoft o probléme vie

Microsoft o probléme vie a hľadá riešenie na jeho odstránenie. Najpravdepodobnejšie sa však podľa portálu Thurrott dočkáme až niekedy v priebehu septembra.

Ako odstrániť problém s mrznutím webkamery

Hneď na úvod treba povedať, že trvalé riešenie príde pravdpeodobne až s ďalšou aktualizáciou, ktorej predpoklad dostupnosti je niekedy v priebehu septembra. Avšak Microsoft nás nenechal „v štichu“ a poskytol nám aspoň dočasné riešenie prostredníctvom úpravy systémových registrov.

Otvorte si aplikáciu Regedit (Windows tlačidlo a napíšte „Regedit“) – HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform a manuálne pridajte zložku DWORD s názvom EnableFrameServerMode, kde vyplnte „Value data“ s hodnotou 0 (viď obrázky nižšie.).

 

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close