Vypočujte si desivú kompozíciu, zloženú zo zvukov vesmíru

Vesmír je tichým miestom, no keď sa vedcom podarí "dekódovať" jednotlivé zvuky hviezd, výsledok dokáže zamraziť

zvuky
Efekt gravitačnej šošovky, zachytený Hubblovým teleskopom Zdroj: NASA

Vesmír je nádherným miestom, no veľa by ste toho vo vákuu počuť nedokázali. Zvuk totižto potrebuje médium, cez ktoré by sa vedel šíriť ďalej a u nás na Zemi sa šíri aj vďaka molekulám vo vzduchu.

To ale nezastavilo americkú vesmírnu agentúru NASA, ktorá prišla na spôsob vďaka ktorému by sme si mohli vypočuť zvuky hviezd, planét, či galaxií. Demonštrovali to na fotografii, ktorá bola vytvorená Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom ešte v auguste 2018. Tím, ktorý pracuje na projekte nazval fotografiu Galactic treasure chest (pozn. redakcie: galaktická truhlica pokladov), pretože takmer každá bodka na nej je iná galaxia. Píše o tom portál sciencealert.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Každá viditeľná galaxia, je domovom pre nespočetné množstvo hviezd,“ opisuje fotografiu NASA.

V popredí sa nachádza aj pár hviezd, ktoré sú bližšie pri nás a v strede fotografie sa nachádza skupina galaxii. Ide o tisícky galaxií, ktoré držia po kope vďaka masívnej gravitačnej sile. Samo o sebe ide o nádhernú fotografiu, no vďaka postupu, ktorý sa nazýva sonifikácia, dostala úplne nový rozmer.

Tím vedcov, ktorý za projektom stál vysvetľuje, že každý jeden objekt zachytený na obrázku vydáva určitý zvuk. Hviezdy a menšie galaxie produkujú krátky a jasný zvuk, zatiaľ čo väčšie, špirálovité galaxie vydávajú dlhšie tóny.

„Čas nám na videu beží sprava doľava a frekvencia sa mení od najspodnejšej po najvyššiu, dosahujúc rámec od 30 – 1000 hertzov. Objekty, ktoré sú nižšie produkujú nižšie noty,“ popisuje NASA obsah videa.

Desivé zvuky

Je to zvláštna melódia, ktorá akoby bola vystrihnutá z hororového filmu. Kopa galaxií uprostred obrázka, nazývajúca sa RXC J0142.9+4438 však produkuje zvláštnu harmóniu. Tím za projektom popisuje, že väčšie množstvo galaxií v strede produkuje záplavu tónov, ktoré môžete počuť v polovici videa.

Nejde však o jedinú nahrávku, ktorá vznikla metódou sonifikácie. Vypočuť si môžete, ako znie napríklad rýchly rádiový signál, ktorý patrí k najväčším záhadam vesmíru, alebo existujú aj nahrávky zvukov z iných planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre