ANDROIDSpravodajstvo

Vymykáme sa globálnym štatistikám? Pozrite sa, aké verzie Androidu sú u nás najrozšírenejšie

Dobrou správou je, že na Slovensku má relatívne nový Android 10 výrazne viac používateľov v porovnaní s globálnym trhom.

V súčasnosti najnovšou verziou Androidu je Android 11. Nič to však nemení na tom, že sa očakáva, že už čoskoro Google uvoľní BETA verziu Androidu 12. Stať by sa tak malo medzi 18.-20. májom, kedy je naplánovaná konferencia Google I/O 2021.  Oficiálne predstavenie tejto verzie Androidu pre výrobcov smartfónov sa očakáva niekedy v septembri alebo októbri.

Android 11, aktuálne najnovšia verzia OS, bola oficiálne uvoľnená ešte v septembri 2020. Odvtedy ju postupne výrobcovia začali aktívne implementovať do svojich zariadení. Koľko používateľov ho má však v realite vo svojich zariadeniach naprieč Slovenskom? Na túto otázku nám prináša služba statcounter ako takú odpoveď. „Ako takú“ píšeme preto, lebo exaktné dáta Google nezverejňuje a služba Statcounter ich čerpá prostredníctvom tisícov internetových stránok, kde monitoruje návštevnosť. Ale aj napriek tomu, že nejde o 100%-presné dáta, tak nám ponúka obraz o rozložení jednotlivých verzií Androidu, ktorý nie je ďaleko vzdialený od reality.

Najnovší Android má necelých 8% používateľov

Ako môžete vidieť nižšie, tak aktuálne najrozšírenejšou verziou Androidu naprieč Slovenskom, je Android 10, ktorý pokrýva 50,59% trhu. Druhou najrozšírenejšou verziou je Android 9.0 Pie, ktorý pokrýva 18,65% trhu. Android 11 je aktuálne tretím najrozšírenejším Androidom u nás. Pokrýva 7,96% trhu. Nasleduje potom Android 8.0 Oreo s 6,53% pokrytím trhu a Android 7.0 Nougat s 4,13% pokrytím trhu. Podrobné štatistiky si môžete pozrieť nižšie.

StatCounter-android_version-SK-monthly-202103-202103-bar
Zdroj: StatCounter

Ako je na tom zvyšok sveta? Niekde sme lepší a niekde zas horší

Nižšie si môžete zas pozrieť dáta naprieč globálnym trhom. Dobrou správou je, že relatívne nový Android 10, u nás pokrýva približne o 10% viac trhu v porovnaní so svetom. Na rozdiel od nás však, na globálnom trhu sa vcelku darí Androidu 8.1, ktorý je tretím najrozšírenejším Androidom naprieč globálnym trhom. Čo sa týka aktuálne najnovšieho Androidu 11, tak hoci v globálnom meradle ide o 4. najrozšírenejšiu verziu OS, tak aj napriek tomu ho má vo svojich zariadeniach približne o +1% viac používateľov. Prvú pätku uzatvára Android 6.0 Marshmallow. Podrobné štatistiky si môžete pozrieť nižšie v náhľade.

StatCounter-android_version-ww-monthly-202103-202103-bar
Zdroj: StatCounter

V závere musíme dodať, že dáta vyššie sú platné k 31. marcu 2021. Mimochodom, akú verziu Androidu máte vo svojom smartfóne vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close