SpravodajstvoVeda a výskum

Vymenili ste klasické cigarety za e-cigarety? Objavilo sa závažné pľúcne ochorenie spojené s vapovaním

Posledné prípady ukazujú, že je nebezpečné považovať e-cigarety za zdraviu neškodnú zábavu. Ochorenie už zabilo niekoľko ľudí.

ÚPRAVA: 9.9. 07:40 – Portál plus.rozhlas.cz píše, že hoci vitamín E sa prirodzene vyskytuje v rôznych potravinách, tak pri vdýchnutí kvôli svojej molekulárnej štruktúre môže byť nebezpečným. Portál ďalej dodáva, že vyšetrovatelia zistili, že pacienti pomocou e-cigariet, resp vaporizérov inhalovali zároveň aj THC. Zároveň podľa slov doktorky Evi Králikovej (pozn. redakcie: jedná sa o predsedkyňu Spoločnosti pre liečbu závislosti proti tabaku v ČR) sa jednalo o výrobky jednej konkrétnej spoločnosti.


Vapovanie sa bežne označuje za bezpečnejšiu a zdravšiu alternatívu k tradičnému fajčeniu. Toto je jeden z dôvodov, prečo sa elektrické cigarety stali populárnymi medzi tínedžermi. Posledné prípady ale ukazujú, že je nebezpečné považovať e-cigarety za zdraviu neškodnú zábavu. Na tému upozorňuje portál techspot.com.

Centrá pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) sa pozreli na záhadnú pľúcnu chorobu, ktorú spôsobuje vapovanie. Nejde síce o rakovinu, ale o rovnako nebezpečnú chorobu. Podľa New York Times ochorenie zabilo už štyroch ľudí.

Odborníci sa domnievajú, že za ochorenie môže špecifická chemikália, ktorú ešte nevedia identifikovať.  Vinníkom sa javí byť látka „vitamín E acetát“, ktorú objavili vo vyšších koncentráciach v 8 rôznych prípadoch v štáte New York. Rizikové je aj kombinácia inhalovaných chemikálií z marihuany s vapovacími, kedy vznikajú nové toxíny.

nebezpecna choroba zapricinena vapovanim
Zdroj: techspot.com

Počet pacientov, ktorých choroba zasiahla sa zvýšil na 450. Väčšina z nich sú muži s priemerným vekom 19 rokov. Okrem toho výskumy poukazujú na škodlivosť e-cigariet v spojení s neplodnosťou.

„Je našou povinnosťou zistiť čo ochorenie spôsobuje a zachrániť ľudské životy.“ vyjadril sa vedúci výskumu CDC Robert Redfield.

CDC odporúča dočasne obmedziť fajčenie elektrických cigariet až kým sa nezískajú výsledky. Stále viac dôkazov ukazuje, že zdravšie fajčenie neexistuje.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close