SpravodajstvoVeda a výskum

„Vylepšovanie ľudí pre vojenské účely bude v nasledujúcom desaťročí nutnosť,“ tvrdí výskumník amerických vesmírnych síl

Dr. Joel Mozer hovorí o nepredstaviteľných technologických pokrokoch.

Hlavný vedec novovytvorených Vesmírnych síl Spojených štátov (pozn. redakcie: US Space Force) tvrdí, že nastáva nový vek „ľudskej augmentácie,“ píše portál Metro.

„Za posledných sto rokov sa ľudstvo transformovalo z priemyselnej spoločnosti na informačnú spoločnosť, no dnes sme na počiatku nového veku, veku ľudskej augmentácie,“ vyjadril sa dr. Joel Mozer.

Mozer strávil väčšinu svojho kariérneho života vo vzdušných silách Spojených štátov, kde navrhoval nové technológie pre vesmírne lety. Teraz ale varuje, že už toto desaťročie by sme mali byť svedkami nepredstaviteľných pokrokov v odbore umelej inteligencie. Tvrdí, že umelá inteligencia by mohla vymyslieť vojenské stratégie, ktoré by nedokázal vymyslieť žiadny človek. Vymyslela by bojové línie tak komplexné, že by ich ľudia nedokázali pochopiť.

„Schopnosti umelej inteligencie sa môžu preniesť aj na bojisko. Velitelia budú mať k dispozícii niekoľko autonómnych agentov, ktorí budú schopní kontrolovať rozviedku, alebo útočné tímy,“ dodáva Mozer.

Nadľudská sila

K téme augmentácie, alebo vylepšeniu človeka sa vyjadril, že technológie budúcnosti by mohli pomôcť vytvoriť „Nadľudskú pracovnú silu.“ Využívať by sa mali technológie virtuálnej reality, či nervovej stimulácie. Mozer tvrdí, že by bolo možné uviesť človeka do stavu, v ktorom sa dokáže extrémne rýchlo naučiť nové informácie. „Vylepšený“ človek by mohol byť navrhnutý špecificky pre podávanie mimoriadnych pracovných výkonov.

Americká vláda má dlhú históriu, ktorá zachytáva experimenty na ľuďoch, ktoré by mohli pomôcť Spojeným štátom v boji. Príkladom je experiment zo 60. rokov, ktorý viedla americká CIA. Nazýval sa MKUltra a vedci testovali vplyv drog, mučenia a ezoterických psychologických postupov na ľuďoch. Zatiaľ sa však neobjavili dôkazy, ktoré by usvedčovali Spojené štáty zo snahy vytvoriť vylepšeného človeka.

Napriek tomu sa výskumné oddelenie Pentagonu, DARPA, podieľalo na niekoľkých projektoch, ktoré sa bližšie pozreli na spôsoby, akými možno človeka vylepšiť. V tomto prípade išlo o teoretické kožné implantáty, ktoré by vedeli odhaliť patogény, či neurónovú sieť, ktorá by prepojila ľudský mozog s počítačom.

Zaujímavé sú aj pokusy Elona Muska a jeho mozgového implantátu Neuralink. Musk sa pokúša priniesť rozhranie, prepájajúce mozog s počítačom. Medzi nedávne úspechy tohto projektu sa radí opica, ktorá dokázala hrať hru pong so svojou mysľou. Kritici Neuralinku ale tvrdia, že takéto niečo sa už dokázalo pred niekoľkými desaťročiami.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close