SpravodajstvoWindows

Vylepšenie prístupnosti vo Windows 10 Fall Creators Update

Microsoft sa snaží každou aktualizáciou systému Windows uľahčiť prístup a prácu so systémom. Opakom nieje ani posledná aktualizácia operačného systému Windows 10 Fall Creators Update. Spoločnosť nám odhalila hlavné vylepšenia prístupnosti, ktorými sú napríklad vylepšenie moderátora, funkcia pre ľudí so slabým zrakom a uľahčenie písania a čítania.

Vylepšenia moderátora:

  • Rozpoznávanie príkazov – moderátor odteraz zahŕňa schopnosť, ktorá dokáže rozpoznať príkazy z klávesnice, dotykovej plochy alebo displeja pre nevidiacich a vykoná spätnú väzbu bez vykonania týchto príkazov.
  • Vylepšenia použiteľnosti – moderátor bude čítať ovládacie prvky presnejšie a dôslednejšie, to zahŕňa aj automaticky spustený režim snímania. Moderátor bude čítať aplikácie Nastavenia a Počasie podobne ako web stránky. Moderátor má vylepšené a jednotné ovládacie prvky a klávesové skratky vo viacerých aplikáciách spolu s web stránkami. To znamená že si už nemusíte pamätať obrovské množstvo klávesových skratiek.
  • Vylepšenia pre nevidiacich – nevidiaci používatelia moderátora majú možnosť čítať aj písať pomocou rôznych prekladov. Používatelia taktiež môžu použiť displej pre nevidiacich pre otvorenie aplikácií a upraviteľných kláves, to umožňuje používateľom displeju pre nevidiacich vykonávať základné úlohy ako napríklad prehadzovanie sa medzi aplikáciami pomocou klávesovej skratky ALT + TAB alebo pre zvýraznenie textu boldom skratkou CTRL + B.
  • Automatické opisovanie obrázkov – moderátor zahŕňa automatické opisovanie obrázkov a rozpoznávanie textu z obrázkov na princípe rozpoznávania znakov.

Ľudia so zhoršeným zrakom budú môcť odteraz používať vylepšené zväčšovacie sklo, ktoré bude automaticky fungovať aj s moderátorom a obe aplikácie sa budú zameriavať na ten istý bod. Ďalej bola aplikácia zväčšovacie sklo upravená tak aby automaticky vylepšovala fonty a obrázky počas približovania. Do zväčšovacieho skla bola nakoniec pridaná aj možnosť výmeny farby „skla“ pre ľudí s farbosleposťou.

Boli pridané aj pomocníky pri písaní a čítaní ako sme spomínali vyššie.

  • Výučbové nástroje v prehliadači Edge – na web stránkach bola pridaná možnosť hlasného čítania alebo súčasné zvýrazňovanie a čítanie textu.
  • Dopĺňanie slov – pri používaní U.S. English klávesnice bola pridaná možnosť automatického predpovedania slov.

 

Zdroj: windowscentral.com, úvodný obrázok (thenextweb.com)

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close