Vydrží nám kyslík v atmosfére naveky? Kedy skončí na Zemi život, ako ho dnes poznáme?

Kedy by mohlo dôjsť ku globálnym zmenám?

Atmosfera Zeme
Zdroj: Pixabay.com (imonedesign)

Pomysleli by ste si niekedy že vzduch, ktorý dýchame, sa môže jedného dňa minúť? Zamýšľali sa nad tým aj vedci z Toho University v Japonsku, ktorí prišli s znepokujúcimi správami, píše portál The Swaddle. Atmosféra Zeme môže o miliardu rokov vyzerať úplne inak a nebude prijateľná pre život, ktorý vyžaduje kyslík.

„Podarilo sa nám zistiť, že okysličená atmosféra Zeme nevydrží večne,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Kazumi Ozaki.

Ich štúdia bola publikovaná v denníku Nature Geoscience. V štúdii sa píše, že súčasné úrovne kyslíku vydržia približne miliardu rokov. Po tom sa atmosféra Zeme vráti do štádia, ktoré existovalo pred viac ako dvoma miliardami rokov. V tomto období sa v atmosfére nenachádzal žiaden kyslík a prežívali iba jednobunkové organizmy, ktoré nepotrebujú k životu kyslík. Toto obdobie predchádzalo takzvanej Veľkej oxidizácii. Tento jav spôsobil, že sa v atmosfére začal postupne hromadiť kyslík a ustálil sa približne pred 400-miliónmi rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo vedie k zmene?

Dôvodom pre zmeny má byť Slnko. Postupom času, ako je Slnko staršie, jeho teplota stúpa. Následkom teploty sa rozpadne oxid uhličitý, ktorý je dôležitým prvkom v procese fotosyntézy. Následkom toho budú trpieť rastliny a túto zmenu by nemuseli ustáť. Po kolapse rastlinstva sa dramaticky zníži úroveň kyslíku v atmosfére, čo môže viesť k vyhynutiu života ako ho dnes poznáme, vrátane ľudí.

Výskumníci predpokladajú, že vyhynutie zložitého života povedie k nárastu počtu baktérií, ktoré sa stanú dominantnou životnou formou na Zemi.

„Pokles kyslíku bude naozaj extrémny. Odhadujeme, že jeho úrovne budú miliónkrát nižšie, než sú dnes,“ vyjadril sa Chris Reinhard, spoluautor štúdie.

Je na čase, aby ľudstvo pátralo po planétach s dostatkom kyslíku? Autori štúdie sú opatrní, čo sa týka tejto otázky. Ako ich štúdia ukázala, hodnoty kyslíku sa môžu časom meniť. Ideálna planéta môže časom o svoje dobré podmienky prísť, rovnako, ako by o ne mohla prísť aj naša Zem. Autori štúdie tvrdia, že najprv treba pochopiť vývoj atmosféry našej vlastnej planéty, až potom sa budeme môcť rozhodovať, čo spraviť ďalej.

Samozrejme, tento katastroficky scenár nebude prebiehať skokovo, ale pôjde proces trvajúci milióny rokov. Je vysoko pravdepodobné, ak nenastane iná katastrofa, že ľudstvu sa medzi časom podarí kolonizovať iné planéty. Naznačuje to aj progres rôznych projektov v tejto oblasti, najme snahy spoločnosti SpaceX. Tá by chcela ešte v tomto desaťročí dopraviť prvých ľudí na Mars a neskôr aj kolonizovať planétu. Či sa to však podarí, je dnes otázne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre