ANDROIDSpravodajstvoZariadenia

Vybíja sa vám smartfón rýchlo? Tu sú najčastejšie dôvody, prečo je to tak!

Existuje obrovské množstvo faktorov, vplývajúcich na výdrž batérie.

Vybíja sa vám smartfón až príliš rýchlo? Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú životnosť batérie a my sa pozrieme na tie najhlavnejšie.

Vysoký jas

Jas obrazovky je jedným z najväčších „žrútov“ batérie a preto sa odporúča mať ho nastavený na minime. Samozrejme, že ak sa nachádzate vonku za slnečného dňa, pri minimálnom jase by ste na obrazovke toho veľa nevideli. Výrazným kompromisom je používanie takzvaného „temného módu“, alebo nočného režimu, píše portál MakeUseOf.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré aplikácie majú túto funkciu zabudovanú a po jej zapnutí sa rozhranie aplikácie zmení na kombináciu čiernej a iných farieb. Dôležité ale je, že pozadie nie je stále „vysvietené“ čím sa šetrí vaša batéria.

Aplikácie v pozadí

Novšie verzie Androidu už prichádzajú s užitočnou funkciou Doze, ktorá sa stará o to, aby vám batéria vydržala o niečo dlhšie. Aplikácie na pozadí prechádzajú do hibernácie a zapínajú sa len počas stanovených okien na údržbu.

Hoci funkcia Doze s najväčšou pravdepodobnosťou funguje aj na vašom zariadení, sú aplikácie, ktoré nemôžu zaspať. VPN služby, antivírusové programy, sociálne siete, ale aj kalendár, to všetko sú aplikácie, ktoré musia byť neustále pripojené na internet a fungovať v pozadí. Tieto aplikácie tým pádom výrazne prispievajú k spotrebe batérie. Ak ale zapnete funkciu šetrenia batérie, týmto aplikáciám sa obmedzí funkcia, aby vaše zariadenie fungovalo o čosi dlhšie.

Režim obraz v obraze

YouTube Premium, či Twitch, majú zabudovanú funkciu obraz v obraze. V podstate tak môžete sledovať video, zatiaľ čo máte otvorenú ďalšiu aplikáciu. Samozrejme, ak musí smartfón pracovať s dvoma aplikáciami súčasne, dopad na batériu bude výrazne vyšší.

Ak teda chcete, aby smartfón ostal „nažive“ o čosi dlhšie, odporúča sa vypnúť aplikácie, umožňujúce túto funkciu. Ďalšou možnosťou je v nastaveniach smartfónu túto možnosť úplne vypnúť.

Pripojenie na internet

Dnes je takmer samozrejmé, že ostávame pripojení na internete prakticky nonstop. Ak ale bojujeme s malou výdržou batérie, odporúča sa vypnúť pripojenie na Wi-Fi, či mobilné dáta. Jednou z možností je aj prepnúť smartfón do režimu lietadlo, no v tomto režime nebudete dostávať ani hovory.

Ak je však vaše zariadenie pripojené k internetu, smartfón si sťahuje aktualizácie, kontroluje notifikácie a mnoho ďalšieho. Ak teda nevyhnutne nepotrebujete internetové pripojenie, vypnutie Wi-Fi, či mobilných dát ušetrí batériu.

Stará batéria

Batérie majú svoju životnosť. Po pár rokoch používania už vaša batéria nebude mať takú kapacitu, ako keď ste si smartfón kupovali. Predpokladá sa, že po dvoch až troch rokoch batérie výrazne strácajú svoju kapacitu.

Ak chcete tento problém vyriešiť, veľa možností neexistuje. Výmena batérie je lacnejším riešením, ako kúpa nového smartfónu, no ceny sa môžu výrazne líšiť, podľa typu smartfónu. Samozrejme po troch rokoch sa ponúka možnosť siahnuť po novom smartfóne. Síce je to drahší variant, no batéria nemusí byť v starom zariadení to jediné, čo nefunguje tak, ako má.

Sledovanie polohy

Množstvo aplikácií sleduje kde sa práve nachádzate. Prirodzene navigácie, ako Google mapy musia mať prístup k polohe, aby mohli správne fungovať, no polohu monitorujé aj množstvo iných aplikácií. Na tom by nebolo nič zlé, avšak GPS sa taktiež radí medzi najväčšie žrúty batérie.

Čím viac aplikácií používa GPS, tým rýchlejšie sa batéria vybíja. Na hornej lište si viete jednoducho vypnúť/zapnúť GPS, no ak chcete, aby mali niektoré aplikácie stále prístup k polohe, môžete si povolenie nastaviť aj pre každú aplikáciu zvlášť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close