Vyberáte si nový smartfón? Toto sú hlavné rozdiely medzi LCD vs. OLED vs. AMOLED displejmi

AMOLED alebo IPS LCD displej? Pozrite sa ako funguje každá z týchto technológií a aké sú jej hlavné výhody a nevýhody.

Xiaomi 13 Lite displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri kúpe nového smartfónu väčšina z nás pozerá na jeho výkon, kameru či na rozlíšenie displeja. V skutočnosti je však najdôležitejším komponentom typ použitého displeja. Je totiž v podstate jedno či máte procesor z tej najvyššej triedy alebo strednej. V oboch prípadoch sa nebudete musieť obmedzovať, s výnimkou špecifických prípadov, ktorých je minimum. Zároveň výrobcovia v 90% osádzajú smartfóny s displejmi s HD+  alebo FULL HD+ rozlíšením, ktoré sú na dnešnú dobu dostačujúce, a kamery smartfónov sú z veľkej časti podobnými. A práve preto sme sa Vám rozhodli nižšie priniesť článok, v ktorom sa Vám pokúsime vysvetliť hlavné rozdiely medzi typmi displeja, s ktorými v podstate pracujeme v prípade smartfónoch neustále.

LCD vs. OLED vs. AMOLED

LCD displej

LCD displej, alebo  Liquid Crystal Display je základným typom displeja, ktorý z trhu v  podstate vytlačil klasické CRT displeje, ktoré dlhé roky sme mohli nájsť hlavne televíziach. Jednými z najpoužívanejších štandardov LCD displejov sú LED a IPS displeje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Redmi Note 8 Pro displej_2
Zdroj: Youtube (Pandaily)

LED displeje sú typom displeja, kedy dochádza k aktívnemu podsvecovaniu všetkých pixelov. Táto technológia sa využíva primárne v prípade televízií. Jej hlavnou výhodou je, že spotrebúva menej energie, ako IPS displeje, ktoré zas nájdeme hlavne v smartfónoch. Tie zase využívajú technológiu “tekutých kryštálov”. Ich výhodou je široký pozorovací uhol (do 178 °), bez toho, aby sa menila farba obrazu a zároveň, ako LCD, tak aj IPS displeje si zachovávajú stálu sýtosť farieb a kontrast. Len pre zaujímavosť, oproti starším TN panelom, obrazovky tohto typu pri dotyku za sebou nezanechávajú žiadnu stopu, a preto sú využívané hlavne ako dotykové obrazovky v rôznych druhoch zariadení. Ďalej, IPS displeje majú pomalšiu odozvu  (pozn. redakcie: ~10ms), ako LED displeje. Na prvý pohľad sa môže zdať, že 10ms je málo.  Toto by ste však len veľmi ťažko vysvetlili hráčom akčných hier, kde záleží na každej ms. V prípade LED monitorov nie je zároveň žiadnou výnimkou, ak natrafíte na obrazovku s vysokou zobrazovaciu frekvenciou (pozn. redakcie: do 144Hz). Jedným z posledných argumentov, ktoré hrajú v prospech LED displejov je, že je možné v ich prípade dosiahnuť silnejšie podsvietenie. Tu už však výrazne odbiehame od témy, a tou sú smartfóny. V nich totiž sú primárne IPS LCD displeje.

Redmi note 8 vs Redmi Note 7
Zdroj: Youtube (Latest Gadgets Id)

Vo všeobecnosti však  platí, že LCD displeje sú displejmi s aktívnym podsvietením všetkých pixelov súčasne. A to aj je jeden z hlavných dôvodov, prečo väčšina týchto displejov nepodporuje funkcie ako je napríklad Always-on displej (pozn. redakcie: ambientné podsvietenie). V prípade neustáleho podsvietenie by to malo totiž enormný dopad na batériu (pozn. redakcie: ambientné podsvietenie je typ aktívnej obrazovky, kedy sa na nej zobrazujú informácie, a to aj napriek tomu, že je vypnutá).

ambientne podsvietenie vtelefonoch xaiomi s MIUI nadstavbou
Zdroj: Vosveteit.sk

Výhody IPS obrazoviek

  • Relatívne lacné a ľahko vyrobiteľné
  • Dobrá presnosť farieb
  • Netrpí vypálením obrazu
  • Dlhšia životnosť
  • Lepšia viditeľnosť na slnku

Nevýhody IPS obrazoviek

  • Obmedzený pomer kontrastu
  • Neefektívna spotreba energie
  • Dlhší reakčný čas odozvy
  • Nižšia kvalita obrazu v porovnaní s OLED (pozn. redakcie: nemusí byť vždy pravidlom)

OLED a  AMOLED displej

OLED znamená „organická svetelná dióda“. OLED je jednou z najnovších inovácií displeja používaných v mnohých zariadeniach a elektronike, ako sú smartfóny a televízory. Táto technológia narozdiel od IPS displejov sa sústreďuje na koncepciu individuálneho podsvietenia pixelov. V konečnom výsledku sa tak nespolieha na kompletné podsvietenie. Inými slovam, pre každý pixel v OLED paneli prebieha tento proces vyžarovania svetla, s výnimkou prípadu, keď je zobrazený čierny, v tom prípade sú pixely vypnuté. Vďaka tomu je OLED najlepším displejom so skutočnou čiernou farbou.

AMOLED je pokročilý typ OLED displeja, ktorý využíva technológiu „Active Matrix“. AMOLED je akronym pre organickú matricu emitujúcu svetlo (AMOLED). Rovnako ako OLED, aj AMOLED pixely vyžarujú svoje vlastné svetlo a ďalej používajú aktívny maticový systém pripojený k tenkovrstvovému tranzistoru (TFT), aby vykonávali väčšiu kontrolu nad každým pixelom. Výsledkom je lepšia vizuálna skúsenosť – tmavšia čierne, hlbšie osvetlenie a vyššie obnovovacie frekvencie.

Xiaomi Mi Note 3
Zdroj: Youtube (Mrwhosetheboss)

V prípade displejov sa môžete stretnúť ešte s pojmom Super AMOLED, ten predstavuje upgrade panelov AMOLED. Na rozdiel od bežných AMOLED, táto aktualizácia používa takmer rovnakú technológiu, ale s architektonickými úpravami, ktoré ju vylepšujú. Narozdiel od predošlej generácie totiž došlo k integrácií dotykovej plochy s obrazovkou.

Samsung Galaxy Note 10
Zdroj: Youtube (TechTalkTV)

Výhody OLED obrazoviek

  • Tenšie ako IPS LCD (pozn. redakcie: to je napríklad jeden z dôvodov prečo OLED/AMOLED displeje môžu mať vnorený skener odtlačkov prstov v displeji)
  • Veľmi energeticky efektívny
  • Vynikajúce pozorovacie uhly

Nevýhody OLED obrazoviek

  • Možnosť vypálenia obrazu
  • Drahé na výrobu
  • Pri zobrazení jasnejších farieb spotrebuje viac energie
  • Využívajú organické materiály , a preto majú o niečo kratšiu živostnosť

Záver

Pokiaľ ide o AMOLED vs IPS LCD, v skutočnosti neexistuje žiadny víťaz, ale stále je užitočné vedieť, čo každá technológia zahŕňa. Kvalita obrazovky primárne závisí od toho, ako výrobca uplatňuje vybraný štandard v kombinácii mnohými možnými problémami na oboch stranách – od vybitia batérie po vyblednutú čiernu – je možné minimalizovať kvalitným výrobným procesom. Nakoniec by ste sa pri výbere mali zamerať na silné stránky každej z technológie – to je jasné farby a tmavá čierna pre AMOLED a prírodné farby a ostrosť pre IPS LCD.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre