fbpx
SpravodajstvoZaujímavosti

Aký vplyv majú sociálne siete na našu duševnú pohodu a zdravie? Najnovší prieskum prišiel s jasnými výsledkami

Myšlienky o tom, že sociálne média sú škodlivé pre našu duševnú a emočnú pohodu panujú medzi verejnosťou už dlhšiu dobu. Avšak doteraz bolo na túto tému relatívne málo výskumov. Fenomén sociálnych sietí je tu totiž s nami relatívne krátko, na to aby sme mali výsledky zo serióznych prieskumov.

Najnovšie však vyšla nová experimentálna štúdia z Penn State, ktorá opisuje nepriaznivé vplyvy sociálnych médií na naše zdravie. Štúdia vedená psychologičkou Melissou Huntovou je pomerne zriedkavou. Na vplyv sociálnych sietí sa pozerala z viacerých uhľov pohľadu a nebola sústredená len na sociálnu sieť Facebook, ale aj na ďalšie sociálne siete.

Výskum prebiehal na skupine 140 študentov, ktorí boli sledovaní pred tým ako im bol obmedzený prístup na sociálne siete a potom. Dĺžka používania sociálnych sietí bola sledovaná prostredníctvom monitorovania používania obrazovky.

Výsledky výskumu zverejneného v Journal of Social and Clinical Psyhology hovoria jasne:

„Skupina s obmedzeným prístupom počas troch týždňov významne znížili stavy osamelosti a depresie v porovnaní s kontrolnou skupinou… Naše zistenia silne naznačujú, že obmedzenie používania sociálnych médií na približne 30 minút denne môže viesť k výraznému zlepšeniu blahobytu…“.

Nie je to však finálne slovo v tejto oblasti. Výskum ďalej nesledoval či sa vrátili pocity do pôvodného stavu keď bol výskum ukončený a tiež sa nemonitorovalao či výsledky neboli len dočasné. V každom prípade možno konštatovať, že sociálne média zjavne majú dopad na naše emócie a duševnú pohodu.

Zdroj: Techcrunch.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close