SpravodajstvoZaujímavosti

Hlavný ekonóm Svetovej banky: „Strach, že roboty odstránia pracovné miesta nie je ničím podložený“

Robotizácia je tu už s nami niekoľko rokov preto otázka kedy príde je nepodstatnou, ona tu už totiž je. Aktuálnou témou je aký bude mať vplyv na ľudí. V súčasnosti existuje viacero názorových skupín. Tými najväčšími sú však dva tábory, jedni, ktorí hovoria že robotizácia bude mať negatívny dopad na zamestnanosť a druhí zas sú opačného názoru.

Magazín Bloomberg niekoľko dní dozadu zverejnil rozhovor s hlavným ekonómom Svetovej banky, Pinelopiom Koujianou Goldbergom, ktorý zhrnul zistenia z nedávnej správy týkajúcej sa technologického pokroku do jednej vety:

„Tento strach, že roboty nám odstránia pracovné miesta –  je strachom, ktorý nie je podložený žiadnym dôkazom“

Bilancovanie stratených a novovytvorených miest alebo zákon o vyváženosti

V správe Svetová banka vyvoláva obavu týkajúcu sa automatizácie a s ňou spojených dopadov na zamestnanosť. Na druhej strane dodáva, že znepokojenie ľudí nie je opodstatnené. Totiž počet pracovných miest v oblasti automatizácie, ktoré zaniknú sa približne rovná počtu novovytvorených pracovných miest.

Svetová banka predpokladá, že v konečnom dôsledku v prípade zmien v ekonomike sa s nimi vysporiadame ako sme to spravili už niekoľkokrát predtým.

„Je to štvrtá priemyselná revolúcia, existovali tri predtým a v každom prípade sa nám podarilo prežiť, takže nie je to tak, že stroje úplne odstránia ľudí,…“, hovorí Koujianou Goldberg pre agentúru Bloomberg pričom dodáva: „Nakoniec sa upravíme“.

Budúcnosť nám ukáže čo prinesie

Či bude robotizácia „apokalypsou“ alebo nie možno dnes len odhadovať. Aj keby bol pomer zaniknutých a novovytvorených miest približne rovnaký tak môžu vzniknúť otázky týkajúce sa kvality pracovných miest. Na druhej strane treba povedať, že ako môžu byť horšie tak aj lepšie.

Tip pre vás  Huawei našiel spôsob ako spraviť smartfón s trojitým displejom

Zdroj: via Futurism.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close