Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Nie len cigarety, ale aj alkohol má vplyv na vznik rakoviny. Toto je prvá štúdia, ktorá porovnáva dopady fajčenia a pitia alkoholu

Alkohol, droga, ktorá je spoločnosťou akceptovaná. Mnohí z nás si radi v pravidelných intervaloch dajú či pohár vína, pivo alebo aj niečo tvrdšie. Svojím spôsobom je to spôsob relaxu alebo „nástroj“ ak sa odviazať, a prípadne nadviazať nové kontakty.

Hoci alkohol je spoločnosťou vo vysokej miere akceptovaný, a to aj v prípade jeho požívania na dennej báze, tak na konci dňa je škodlivým. Štúdia publikovaná v žurnály BMC Public Health, na ktorú upozornil portál Livescience.com, ako prvá porovnáva vplyv alkoholu na vznik rakovinových ochorení, ktorý porovnáva s vplyvom cigariet.

Čo je škodlivejšie, alkohol či cigarety?

Určite mnohí z nás už počuli, že pohár vína je zdravým ako na krvinky, tak aj na náš cievny systém. Preto výsledky štúdie určite viacerých prekvapia. Výskumníci prišli na to, že jedna fľaša vína sa rovná vplyvu 5 cigaretám v prípade muža, a v prípade ženy je to až 10 cigariet.

Cieľom výskumu je poukázať na negatívny vplyv alkoholu, ktorý je vo všeobecnosti považovaný väčšinovou populáciou za menej „škodlivý“ ako vplyv cigariet na vplyv rakoviny. Väčšina ľudí totiž alkohol nespája s rakovinou, ale s úplne inými vplyvmi (pozn. redakcie: napr. s poškodením pečeňou, obličkami a podobne). Podľa prieskumu, ktorý bol robení v USA, tak až 70% respondentov si nespája alkohol s rakovinou.

„Náš odhad ekvivalentu cigariet k vplyvu alkoholu na možný vznik rakoviny je užitočným nástrojom komunikácie,…“, hovorí vedúci výskumník štúdie, Theresa Hydes z oddelenia gastroenterológie a hepatológie v nemocnici University Hospital Southampton NHS Foundation Trust. Ďalej dopĺňa: „Dúfame, že použitím cigariet ako komparátora by sme mohli túto správu efektívnejšie komunikovať, aby sme pomohli jednotlivcom lepšie ich informovať o životnom štýle.“.

Autori štúdie ďalej dodávajú, že sa venovali len vplyvu rakoviny v spojitosti s konzumáciou alkoholu a cigariet. Dôrazne prízvukujú, že sa nevenovali iným vplyvom. Mimochodom, priemerný fajčiar v Anglicku vyfajčí 80 cigariet za týždeň. V prípade USA je to až 100.

Zdroj: via livescience.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close