Voda na Marse: Ako sa dokázala udržať na povrchu, aj napriek nevhodným podmienkam?

Nová teória predstavuje model toho, ako mohla voda na Marse existovať.

Mars
Zdroj: NASA

Dnes Mars poznáme ako suchú a nehostinnú planétu, no v minulosti by ste ju zrejme nepoznali. Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov mohla na povrchu planéty existovať voda a s ňou aj rieky, jazerá a možno aj oceán, napriek tomu, že planéta dostáva len tretinu slnečného svetla, ako naša Zem, píše portál IFLScience.

Záhadou preto ostáva, ako mohla byť planéta dostatočne teplá na to, aby na jej povrchu dokázala existovať voda. Nová štúdia naznačuje, že odpoveďou by mohli byť špeciálne ľadové oblaky. Práca bola spomenutá na jednaniach Národnej akadémie vied Spojených štátov. Vedci tvrdia, že vo vyšších častiach atmosféry mohla existovať tenká vrstva ľadových oblakov, ktoré mohli vytvoriť skleníkový efekt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V teóriách existuje až zahanbujúca medzera medzi dôkazmi, ktoré máme k dispozícii a našou schopnosťou ich vysvetliť, v súlade so zákonmi fyziky a chémie. Naša teória sa pokúša túto medzeru zaceliť,“ vyjadril sa vedúci autor štúdie, profesor Edwin Kite, z University of Chicago.

Ľadové oblaky

Model tenkej vrstvy ľadových oblakov ale nie je novinkou. Podobná teória už bola predkladaná aj v minulosti, no vtedy bola zamietnutá. Vedci sa vyjadrili, že by nefungovala, ak by kolobeh vody prebiehal rýchlo, ako napríklad na Zemi. Nová štúdia ale tvrdí, že aj v najvlhkejšom období Marsu sa na planéte nachádzalo oveľa menej vody, než na Zemi. Zároveň poukazujú na to, že marťanský cyklus vody by umožňoval vodným časticiam ostať vo vzduchu až jeden rok.

„Náš model ukazuje, že tieto oblaky by sa správali úplne inak, než oblaky na Zemi. Modely, ktoré sú vytvorené podľa intuície, ktorú nadobúdame pozorovaním javov na Zemi, nemôžu fungovať. Kolobeh vody na Marse by sa vôbec nepodobal na kolobeh vody Zeme,“ vysvetľuje Edwin Kite.

Model zároveň naznačuje, že podnebie, vytvorené pod ľadovými oblakmi by bolo stále pomerne suché, s relatívnou vlhkosťou okolo 25%. Jazerá by boli v takomto prostredí vytvorené z rozpúšťania ľadu, alebo zo zásob podzemnej vody. Podľa autorov štúdie je Mars dôležitou planétou, pretože kedysi mala podmienky vhodné pre život, no následne o ne prišla. Preto by mohol Mars vedcom pomôcť chápať, ako môže planéta stratiť svoju obývateľnosť. Zároveň chcú zistiť, akými spôsobmi by sa dalo podnebie planéty udržiavať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre