SpravodajstvoWindows

Vo Windows 10 bola nájdená kritická bezpečnostná chyba. Aktualizujte svoje zariadenie čo najskôr

Nová opravná aktualizácia je už v týchto momentoch dostupná pre všetkých používateľov operačného systému Windows 10

Spoločnosť Microsoft náhle vydáva urgentnú bezpečnostnú aktualizáciu pre operačný systém Windows 10, ako aj pre systémy Windows Server 2016 a Windows Server 2019. Bezpečnostná aktualizácia nesie označenie CVE-2020-0601 (KB890830) a už v týchto momentoch by mala byť dostupná pre všetky ohrozené zariadenia s vyššie spomenutými operačnými systémami. Jej nainštalovanie je naozaj potrebné, keďže predošlá systémová verzia zahŕňala chybu, ktorá sa dá pomerne jednoducho zneužiť na nainštalovanie malvéru.

Na najnovšiu odhalenú chybu poukázala priamo Národná bezpečnostná agentúra USA (ďalej NSA), ktorá o chybe zverejnila aj krátku správu, v ktorej uvádza aj bližšie detaily o spomínanom kritickom bezpečnostnom probléme v systéme. Problémy spôsobuje Windows CryptoAPI (Crypt32.dll), ktoré umožňuje útočníkom použiť falošné bezpečnostné certifikáty na inštaláciu škodlivého softvéru, ktorý sa vydáva za normálny platný softvér. Pochopiteľne, ak sa útočníkovi podarí napadnúť jedno zariadenie v sieti, ohrozené sú aj všetky ďalšie zariadenia, takže s aktualizovaním rozhodne nečakajte.

Bližšie detaily problému opísané neboli

NSA, ako ani samotný Microsoft, bližšie nešpecifikovali chybu nájdenú v systéme, čo je pomerne logický a taktický krok. Aktualizovanie zariadení je najmä vo veľkých spoločnostiach pomerne zdĺhavý proces a v prípade prezradenia presnejších detailov o chybe by mohlo dôjsť ku jej zneužitiu. Doposiaľ nie sú známe žiadne prípady zneužitia nájdenej chyby, no to určite neznamená, aby ste s inštaláciou aktualizácie čakali.

windows 10 kriticka bezpecnostna aktualizacia
Zdroj: vlastný

Ak si nie ste istý, či je práve vaše zariadenie aktualizované, odporúčame otvoriť Nastavenia, následne zvoliť položku Aktualizácia a zabezpečenie a nakoniec položku Windows Update, kde stačí iba vyhľadať najnovšie aktualizácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky