SpravodajstvoVesmír

Vo vzorke, ktorú odobral rover Curiosity, vedci našli organické molekuly. Čo to znamená?

Rover Curiosity objavil v odobratej vzorke pôdy organické molekuly, ktoré síce nepotvrdzujú život na Marse, ale sú dobrým vodítkom.

Mars je v súčasnosti v hľadáčiku mnohých vesmírnych agentúr, ale i súkromných spoločností. Aktuálne na planéte prebieha jedna z najambicióznejších misií vôbec, Perseverance, ktorej cieľom ja nájsť stopy života, ale i preskúmať oblasti, kde by mohli neskôr bezpečne pristáť ďalšie misie, ale už s ľudskou posádkou. Nemôžeme zabúdať však na to, že na červenej planéte prebiehajú i ďalšie misie, ktoré nám majú čo to povedať o minulosti planéty. Ide napríklad o misiu Curiosity, ktorá mimochodom ešte v máji tohto roka, zachytila na oblohe planéty oblaky.

Rover Curiosity opäť púta pozornosť a to nielen odbornej, ale i laickej verejnosti. Dôvodom je, že sa mu podarilo nájsť organické látky, informuje portál Inverse.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tímu vedcov sa podarilo otestovať vzorku marťanskej pôdy z oblasti známej ako Bagnold Dunes, ktorú nabral rover Curiosity ešte v roku 2017. Túto vzorku následne zmiešali s trifluóracetamidovými derivatizačnými činidlami v pohári, ktoré odhalili prítomnosť organických molekúl, ktoré sa doposiaľ americkej NASA na povrchu planéty nepodarilo objaviť.

„Neboli zistené žiadne deriváty aminokyselín. Zistila sa však chemicky derivatizovaná kyselina benzoová a amoniak. Bola prítomná derivatizovaná kyselina fosforečná a fenol, ako aj niekoľko molekúl nesúcich dusík a zatiaľ neidentifikované zlúčeniny s vysokou molekulovou hmotnosťou.“ píše sa v publikovanej štúdii.

Nejde však o priamy dôkaz, že na Marse bol život

Druhým dychom však treba dodať, že hoci tento objav je vzrušujúcim, tak nejde stále o priamy dôkaz toho, že na planéte Mars, je prítomný život založený na uhlíku, resp., že bol na planéte v minulosti prítomným. Ide o však o krok správnym smerom, ktorý nám môže do budúcnosti priniesť dlho žiadanú odpoveď na to, či existuje život aj mimo Zeme. Ak by sme niekedy predsa len našli, a to aj jednoduché formy života mimo našej planéty, znamenalo by to, že vesmír je plný života a že my, nie som vôbec tak unikátnymi, ako si myslíme.

„Aj keď sme nenašli to, čo sme hľadali, biopodpisy, ukázali sme, že táto technika je naozaj sľubná,“ povedala Maëva Millan, postdoktorandka z Goddard Spaceflight Center NASA a hlavná autorka novej štúdie, ktorá ďalej dodala: „Experiment rozšíril inventár molekúl prítomných v marťanských vzorkách a demonštroval výkonný nástroj na ďalšie umožnenie hľadania polárnych organických molekúl s biotickým alebo prebiotickým významom,“.

V závere treba dodať, že hoci planéta je dnes suchou a studenou, tak v minulosti tomu tak nebolo. Vedci si totiž myslia, že ešte predtým ako unikla väčšina atmosféry do vesmíru, tak planéta mohla byť kolískou ranného života. Nasvedčuje tomu aj nedávny objav roveru Perseverance, ktorý potvrdil domnienky vedcov, že oblasť známa ako kráter Jezero, bola plná vody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close