Vo vzdialenej galaktickej kope vedci objavili zaujímavý signál: Čo vám jeho tvar pripomína?

ide o signál, ktorý je pre väčšinu teleskopov neviditeľný.

rádiové signály
Zdroj: ICRAR/Curtin University

V súhvezdí fénixa astronómovia objavili zvláštny úkaz, píše portál Sciencenews.org. Ide o zvláštne rádiové signály, ktoré majú tvar obrovskej medúzy.

Záhadou na tomto prípade je, že „vesmírna medúza“ je tvorená len z rádiových signálov najnižšej frekvencie a na vyšších frekvenciách ju nemožno pozorovať. Práca vedcov bola publikovaná v denníku Astrophysical Journal a v nej sa píše, že je tento nezvyčajný úkaz tvorený medzigalaktickým plynom. Ten pomaly naberal elektróny, ktoré mohli uniknúť z obrovských čiernych dier.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celá nezvyčajná štruktúra má veľkosť 1.2-milióna svetelných rokov. Nachádza sa v galaktickej kope Abell 2877, ktorá od nás leží vo vzdialenosti 340-miliónov svetelných rokov. Vedci tento úkaz pomenovali USS Jellyfish (pozn. redakcie: USS – Ultra Steep Spectrum, Jellyfish, angl. Medúza).

„Ide o úkaz, ktorý je neviditeľný pre väčšinu rádiových teleskopov, ktoré sme používali posledných 40 rokov,“ vyjadrila sa astrofyzička Melanie Johnston-Hollitt.

Najnižšie frekvencie

Vedci vo svojej práci píšu, že sa im záhadnú štruktúru podarilo objaviť pomocou komplexných rádiových teleskopov Murchinson Widefield Array, ktoré sa nachádzajú v Austrálii. Tieto rádiové teleskopy sú špecifické v tom, že zachytávajú nízkofrekvenčné rádiové vlny. Tieto vlny sú viac ako meter dlhé a zodpovedajú časticiam svetla s tou najmenšou energiou.

Zaujímavé je, že Medúza je približne 30-krát jasnejšia vo frekvencii 87.5-megahertzov. Ide o frekvenciu, ktorá je podobná frekvencii FM rádiovej stanice. Astronóm Reinout van Weeren, ktorý na štúdii nepracoval tvrdí, že ide o „extrémny objav.“ Predpokladá sa, že vesmírna medúza vznikla, keď sa spojil intergalaktický plyn s elektrónmi.

Nasvedčujú tomu aj ďalšie pozorovania. Podľa nich sa v hlavičke medúzy nachádzajú dva jasné signály, ktoré korešpondujú s polohami dvoch galaxií v galaktickej kope Abell 2877. Je možné, že tieto dve galaxie majú vo svojom strede dve supermasívne čierne diery. Simulácia im ukázala, že pred 2-miliardami rokov mohli tieto čierne diery priťahovať k sebe okolitý materiál. Počas tejto činnosti sa okolo nich utvorili oblaky horúceho plynu. Tieto oblaky nakoniec mohli vytvoriť prúdy materiálu, ktoré postupom času unikali do galaktickej kopy.

V uniknutom materiáli sa mohli nachádzať elektróny, ktoré krúžili pozdĺž magnetických polí, približujúc sa rýchlosti svetla. Vďaka tomu elektróny vyžarovali rádiové vlny. Postupom času ale strácali svoju energiu a tie najenergetickejšie elektróny, ktoré vyžarovali najvyššie frekvencie, mohli postupom času najviac vyblednúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre