ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Vo Firefoxe pre Android bola objavená závažná chyba, ktorá umožňuje „uniesť“ ďalšie telefóny pripojené k rovnakej WiFi

Chyba v prehliadači Firefox paradoxne ohrozuje používateľov pripojených k rovnakej WiFi, ako je pripojený používateľ s chybnou verziou prehliadača

V prehliadači Firefox pre Android zariadenia bola objavená závažná bezpečnostná chyba, ktorá paradoxne vystavuje v nebezpečenstvo najme používateľa ďalších zariadení, ktorí sú prihlásení k rovnakej WiFi sieti, ako je prihlásený používateľ s chybovou verziou prehliadača Firefox. Na chybu upozorňujú analytici z gitlab.com.

Pomocou chyby v Firefoxe je možné „uniesť“ cudzie zariadenia

Bezpečnostní výskumníci vo Firefoxe našli závažnú chybu, ktorá ohrozuje hlavne používateľov pripojených k rovnakej WiFi sieti, ako je používateľ s chybovou verziou prehliadača Firefox. Pomocou objavenej chyby je totiž možné „uniesť“ telefóny ďalších používateľov pripojených k rovnakej sieti.

Ako analytici vysvetľujú, tak pomocou Simple Service Discovery Protocol (SSDP) v prehliadači Firefox, je možné objaviť ďalšie zariadenia pripojené k rovnakej WiFi. Po objavení zariadení pripojených k sieti, Firefox SSDP dostane prístup k XML súboru, ktorý zodpovedá špecifikáciám UPnP (pozn. redakcie: Universal Plug and Play (UPnP) – ide o sadu sieťových protokolov, ktorá umožňuje zariadeniam v sieti navzájom sa objavovať a vytvárať funkčné spojenia na zdieľanie údajov, komunikáciu, a podobne).

Chris Moberly, výskumník, ktorý poukázal na chybu hovorí, že útočník namiesto poskytnutia umiestnenia súboru XML s popisom zariadenia UPnP, je schopný spustiť škodlivý server SSDP, ktorý reaguje so špeciálne vytvorenou správou poukazujúcou na identifikátor URI Androidu.

Moberly ďalej hovorí, že využitie chyby nie je vôbec tak náročné, ako to na prvé počutie môže znieť. Dôvodom je, že útok si nevyžaduje žiadnu interakciu používateľa, resp. obete útoku. Úspešné útoky umožňujú útočníkovi otvorenie škodlivých odkazov na iných zariadeniach, napríklad za cieľom phishingových útokov, alebo inštalovať škodlivé aplikácie na zariadenia.

Nižšie na videu si môžete pozrieť demonštráciu tohto útoku. 

Riešením je aktualizácia prehliadača na novšiu verziu

Dobrou správou je, že chyba už bola odstránená. Vo verzii prehliadača Firefox 79 pre mobilné zariadenia, chyba už nie je prítomnou. Čo sa týka desktopových verzií prehliadača, tak tie neboli touto chybou poznačené.

Via latesthackingnews.com

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close