ANDROIDSpravodajstvo

Vlajkové Android smartfóny v budúcom roku zrejme opäť zdražejú. Cenový nárast bude opäť značný

Jeden z kľúčových výrobcov mobilných procesorov a čipsetov plánuje opäť značne zdražiť svoju nadchádzajúcu generáciu vrcholných procesorov

Spoločnosť Qualcomm je pre trh s Android smartfónmi už dlhé roky kľúčová, keďže procesory práve od tohto výrobcu poháňajú väčšinu Android smartfónov, ktoré ako aj v minulosti, tak aj dnes, nájdeme na trhu. Procesory, respektíve celé mobilné čipsety Snapdragon patria medzi najlepšie procesory na trhu, no v posledných rokoch sú pre ne stále rastúcou konkurenciou vlastné procesory výrobcov Huawei a Samsung, ako aj stále zväčšujúci sa MediaTek. Spoločnosť Qualcomm si však aj napriek rastúcej konkurencií na trhu stále razí svoju cestu a to najmä v segmente vlajkových procesorov zo série Snapdragon 800, ktorej cena rok čo rok narastá a to naozaj rýchlym tempom. Najnovšie správy zo zahraničia naznačujú, že sa tomu stane aj v budúcom roku, čo je pre väčšinu výrobcov Android smartfónov, ako aj pre samotných zákazníkov týchto značiek, zlá správa.

„Bezkonkurenčný“ Qualcomm si robí čo chce?

Zákazníci populárnych značiek Android smartfónov, odhliadnuc od spoločností Samsung a Huawei, si už v tomto roku iste povšimli značný nárast cien vlajkových smartfónov, ktoré sú poháňané najnovšou generáciou procesorov Snapdragon 865 od spoločnosti Qualcomm. Výrobca zdvihol cenovku celých čipsetov najmä z dôvodov, že na trh priniesol iba 5G verziu tohto čipsetu, čo je pre väčšinu zákazníkov absolútne zbytočné. Bohužiaľ, výrobcovia smartfónov tak nemohli ušetriť ani v segmente pripojiteľnosti. Výrobcovia, ktorí nechceli značne zdvíhať cenovky svojich vlajkových zariadení, vo veľkej miere siahali po lacnejších alternatívach, často po nižších radoch čipsetov, poprípade po staršom čipsete Snapdragon 855+. Aktuálne to ale vyzerá tak, že ku podobnému kroku sa budú musieť výrobcovia uchýliť aj v nasledujúcom roku, teda ak sa naozaj potvrdia nedávne zverejnené informácie.

Ako na sociálnej sieti Twitter informoval leaker Sleepy Kuma, spoločnosť Qualcomm plánuje podľa všetkého v zdražovaní vlajkových čipsetov pokračovať. Cena budúcoročného vlajkového procesoru Snapdragon 875 by mala totižto dosiahnuť hranicu 130 dolárov, pričom tohtoročný Snapdragon 865 vychádza „iba“ na 80 dolárov. Celý čipset by pri prvom spomenutom mal vychádzať až na 250 dolárov, pričom tohtoročný reprezentant vychádza výrobcov na zhruba 160 dolárov.

Pri prvom zamyslení tak logicky vychádza, že budúcoročné vlajkové lode, ktoré by prišli s najmodernejším riešením od spoločnosti Qualcomm, by zdraželi zhruba o 100 dolárov, v našich končinách kľudne aj o 100 eur. Samozrejme, je možné, že sa stane platforma Snapdragon 800 už iba akousi špičkou trhu a výrobcovia sa radšej „ulakomia“ ku lacnejším alternatívam, aby nemuseli šetriť na iných súčastiach vlajkových lodí. Možnosťou je aj presedlanie ku konkurencií.

Zo situácie môže vyťažiť najväčší konkurent Qualcommu, ako aj ostatní výrobcovia smartfónov

Neustály nárast cien vlajkových procesorov pre smartfóny s operačným systémom Android od spoločnosti Qualcomm môže spôsobiť nemalý nárast jedného z najväčších konkurentov, spoločnosti MediaTek. Tá svoje riešenia prináša každoročne na viac a viac zariadení, no ako ukázala prax, zákazníci si riešenia od MediaTeku príliš nepochvaľujú. Ak sa situácia v útrobách Qualcommu nezmení, je možný aj iný scenár – posilnenie dvoch najväčších výrobcov smartfónov s Androidom, spoločností Samsung a Huawei. Eso v rukáve však bude mať aj konkurenčný Apple, ktorý každoročne prináša na trh viaceré modely aj dostupných smartfónov, no vždy je ich hlavnou súčasťou najnovší čip vlastnej výroby, ktorému častokrát nestíhajú ani najsilnejšie vlajkové lode s Androidom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close