Viete, čo blockchain skutočne znamená a aký je jeho význam? Pozrite sa, ako funguje táto technológia

Čo je to blockchain a ako funguje táto technológia? Toto by ste mali vedieť pred investovaním do kryptomien, ako sú Bitcoin, Ethereum a ďalšie.

co je to blockchain
Zdroj: flickr.com (TLC Jonhson)

Slovo blockchain sa aktuálne spája so všetkými druhmi nových technológií. Jeho podstata a fungovanie sa môže zdať komplikované, no v skutočnosti ide o jednoduchý typ databázy. Zatiaľ čo sa databáza zvyčajne skladá zo samostatných tabuliek na jednoduché filtrovanie, blockchain ukladá údaje do blokov, ktoré sú potom zreťazené. Každý blok obsahuje špecifický súbor informácií a keď tento blok dosiahne svoju úložnú kapacitu, pripojí sa k predtým naplnenému bloku. Tento reťazec blokov, z ktorých každý je naplnený vlastnou zbierkou údajov, tvorí blockchain.

Dôležité je poznamenať, že akonáhle sú bloky naplnené a pripojené k blockchainu, údaje sa nedajú zmeniť a každý blok dostane po pridaní do blockchainu časovú stopu. To vytvára kompletnú časovú os údajov naprieč blockchainom, ktoré nemožno upravovať ani nimi manipulovať. V praxi to znamená, že každá bitcoinová transakcia sa overuje mimoriadne zložitým matematickým postupom. Po jej overení sa transakcia skombinuje s ostatnými transakciami do bloku, ktorý je potom zreťazený, čím sa vytvorí kompletná časová os transakcií na bitcoinovom blockchaine. Túto časovú reťaz nie je možné upravovať ani nijako do nej zasahovať, vysvetľuje portál investorsobserver.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké výhody poskytuje blockchain v porovnaní s klasickou databázou?

Hlavné výhody, ktoré blockchain ponúka sú predovšetkým decentralizácia, transparentnosť a bezpečnosť.

Bitcoin potrebuje skupinu počítačov alebo uzlov na ukladanie svojich údajov rovnako ako väčšina databáz. Rozdiel je však v tom, že všetky tieto uzly sú rozmiestnené po celom svete a spravujú ich nezávislí ľudia. V prípade typickej databázy sú všetky počítače riadené centralizovane.

Kvôli decentralizovanej povahe blockchainu je možné všetky transakcie transparentne sledovať buď pomocou osobného uzla, alebo pomocou prieskumníkov blockchainu, ktorí umožňujú komukoľvek vidieť prebiehajúce transakcie naživo. Každý uzol má svoju vlastnú kópiu reťazca, ktorá sa aktualizuje, keď sa potvrdia a pridajú nové bloky. To znamená, že je možné sledovať bitcoiny kdekoľvek.

Tým, že blockchain umožňuje, aby sa údaje uložené v databáze rozložili medzi niekoľko sieťových uzlov na rôznych miestach, vytvára tým základné piliere bezpečnosti pre údaje, ktoré sú v nej uložené. Ak by sa aj niekto pokúsil zmeniť záznam v jednej  časti databázy, ostatné uzly by sa nezmenili. Záznamy uložené v blockchaine sú navyše šifrované, čo znamená, že iba vlastník záznamu ho môže dešifrovať pomocou páru verejného a súkromného kľúča. Vďaka tomu môžu používatelia blockchainov zostať anonymní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre