Viete, ako sa riadi vesmírny rover? Inžinier z NASA približuje túto neľahkú úlohu

Riadiť vozidlo, ktoré je na inej planéte, nie je taká zábava, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať

mars-mars-rover-space-travel-robot-73910
Zdroj: Pexel.com

Už za menej ako dva mesiace pristane rover americkej NASA, Perseverance, na povrchu Marsu. Ak všetko prebehne tak, ako má, vozidlo začne so svojou misiou. Jeho úlohou bude skúmať povrch červenej planéty, k čomu mu pomôže aj drobná helikoptéra, píše portál Futurism.

Lenže ako taký rover funguje? Bližšie o tom rozpráva inžinier NASA, Evan Hilgemann, ktorý bol minulý rok zvolený na prácu v tíme, ktorého úlohou bolo riadiť rover Curiosity. Už samotné pristávanie je extrémne náročný proces, ktorý mnohí astronauti označujú ako 7 minút pekla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V tomto časovom okne musí pristávací  modul spomaliť a jednotlivé kroky sa musia udiať presne za sebou. Je to ako domino a keď zlyhá jeden krok, posledná kocka pravdepodobne nespadne, hovorí sa vo videu americkej televízie NBC.

Ako riadiť rover

Po úspešnom pristátí je čas na samotné riadenie, ktoré ale neprebieha v reálnom čase. Signál môže zo Zeme na Mars cestovať až 22 minút. Rover preto musí zvládnuť niekoľko navigačných úkonov sám. Hilgemann tvrdí, že väčšina roboty, ktorú rover vykoná, je naplánovaná ešte keď sa nachádza na Zemi.

Perseverance je však vybavený niekoľkými 3D kamerami, ktoré mu umožňujú vidieť blízke, ale aj vzdialené okolie. Sú to navigačné kamery, ktoré umožnia tímu inžinierov na Zemi zrekonštruovať povrch, po ktorom sa rover pohybuje. Ľudia sa starajú predovšetkým o to, aby sa rover nedostal do ohrozenia. Jeho tlmiče totiž zvládnu len skaly, alebo výstupky, ktoré sú vysoké len niekoľko metrov. Všetkým vyšším prekážkam sa musí vyhýbať.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako rover riadiť. Inžinieri mu môžu poslať sadu príkazov, ktoré následne vykoná. Tento proces sa nazýva aj „riadenie na slepo.“ Ďalším spôsobom je vizuálna odometria. Rover po každom prejdenom metri zastaví a pošle fotografiu toho, čo vidí. Následne počítač vyhodnotí, či je bezpečné pokračovať, alebo nie.

Najvyspelejším spôsobom navigácie je takzvaný „autonav.“ V tomto režime sa rover pohybuje automaticky. Ide zároveň o najpomalší spôsob pohybu. Musí totiž každú chvíľu zastaviť a zhotoviť niekoľko fotografií. V tomto režime prejde rover za hodinu len 30 metrov. Perseverance je však vybavený novými algoritmami, vďaka ktorým sa bude môcť pohybovať dvakrát tak rýchlo, ako rover Curiosity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre