Viete ako rozpoznať psychopata vo svojom okolí?

psychopat rotkappchen-2197756_960_720
Zdroj: pixabay.com

Psychopat je osoba s dobre definovanými vlastnosťami. Ak sa dopustil trestného činu, treba sa obávať ďalších trestných činov. V každodennom živote sa títo ľudia vyznačujú predovšetkým svojimi lžami, manipulačnou povahou a povrchnosťou.

Zdá sa, že psychopatia je oveľa častejšia u mužov ako u žien. V skutočnosti existuje aj mnoho žien, ktoré sú vyhlásené za psychopatov. Terorizujú svoje okolie, väčšinou svoju vlastnú rodinu, ale nie sú kriminálne, hovorí najznámejšia rakúska súdna psychiatrička Heidi Kastner, špecialistka na psychiatriu a neurológiu a vedúca forenzného oddelenia Keplerovej Univerzity v Linzi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na základe kontrolného zoznamu psychopatie (PCL-R), ktorý sa skladá z 20 charakteristík, je možné identifikovať psychopatickú osobnosť. Pre každý atribút sa udeľuje 0 až 2 body a možno dosiahnuť maximálne 40 bodov. Dosiahnutá hodnota 25 bodov a viac definuje psychopatickú osobnosť. Zoznam obsahuje charakteristiky ako je nedostatok empatie, promiskuita, impulzívne správanie, prehnané sebavedomie, parazitický životný štýl, kriminalita mladistvých, patologické klamstvo, manipulačné správanie a ďalšie.

Psychopatické osobnosti sú častokrát súčasťou aj nášho každodenného života

Nie každý psychopat je násilník alebo vrah. Mnohí z nich sú v práci mimoriadne úspešní. Ich bezohľadnosť, prílišná sebaúcta a moc ich stavajú do mocenských pozícií. Pretože psychopati nemajú empatiu a necítia strach, často sa vedia dravo presadiť. Rozvoj týchto ľudí závisí aj od ich sociálneho zázemia, ich inteligencie a vzdelania. Múdrejším sa darí využívať svoje osobnostné črty takým spôsobom, že sa stávajú mimoriadne úspešnými profesionálmi.

Či už skončia vo väzení, v politike alebo vo výkonnej funkcii korporácie, ľudia so psychopatickými tendenciami majú jednu vec spoločnú a to, že kognitívne môžu pochopiť dôsledky svojich činov, necítia strach z dôsledkov a sú emocionálne neschopní sympatizovať s ostatnými.

Zdroj: sozialversicherung.at

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre