SpravodajstvoVeda a výskum

Viete ako by vyzerala naša planéta ak by sa roztopil všetok ľad? Pozrite si animáciu, ktorá by nás mala odradiť od dnešného spôsobu života

Klimatické zmeny sú čoraz viac omieľanejšou témou súčasnosti. Dôvodov je viacero, jedným z nich je to, že sa blížime do stavu, kedy nebude cesty späť.

Koncom minulého roka počas IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) viac ako 90 vedcov zo 40 krajín prišlo k záveru, že ak nezmeníme naše správanie, tak v rokoch 2030 až 2050 sa dvihne teplota na zemi v priemere o 1.5 Celzia stupňa, čo negatívne ovplyvní život na zemi. Zároveň konštatovali, že v atmosfére bude také množstvo zachyteného uhlíka, že už nebude cesty späť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mnoho vedcov preto prichádza s viacerými predikciami ako aj riešeniami. Napríklad, nie tak dávno prišla skupina vedcov so štúdiou, že alternatívne zdroje energie nie sú riešením, ale jadrová energia áno. Dôvodom je, že prechod na obnoviteľné zdroje je príliš pomalý a jednoducho by sme nestihli pokryť našu spotrebu (pozn. redakcie: prechod na obnoviteľné zdroja podľa odhadov by nám mal trvať približne 150 rokov).

Ďalšia skupina vedcov zas prišla so „zeleným“ riešením, ktoré by mnohí z nás určite ocenili. Vedci vypočítali, že ročne vyprodukujeme približne 400 gigaton emisií na približne 3 miliardy stromov. Ak by sme boli schopní navýšiť tento počet stromov o ďalšiu miliardu, tak by sme boli schopní zachytiť dostatočný počet emisií z atmosféry.

Čo sa stane ak by sme nezmenili naše správanie?

Ťažko povedať, s určitosťou však vieme povedať, že život na Zemi by určite nebol jednoduchším, ba naopak. V mnohých prípadoch by však život ako ho poznáme dnes zmizol. Napríklad, v prípade pokračovania trendu globálneho otepľovania a roztápania ľadu, by sa hladina morí a oceánov dvihla približne o 60 metrov. Ako by to vyzeralo v praxi si môžete pozrieť nižšie v animácii vytvorenej portálom Science Insider, ktorú portál uverejnil na svojom Youtube kanáli.

Ako môžete vidieť v animácii vyššie tak dopady by boli katastrofické. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že mnoho krajín nebude ovplyvnených takouto situáciou, ale opak je pravdou. Napríklad, by sa zmenšili plochy vhodné na pestovanie potravín, zvýšila by sa migrácia obyvateľov viac do vnútrozemia a spolu s tým aj hustota obyvateľov a podobne.

Kedy sa podľa Vás ako ľudia spamätáme a zmeníme spôsob nášho života?

Zdroj: IPCC, vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close