ANDROIDSpravodajstvo

Vieme, kedy Google sprístupni prvú verziu nového Androidu 12L

Google ukazuje orientačný harmonogram distribúcie Androidu 12L. Prvá BETA verzia bude uvoľnená už v decembri.

Spoločnosť Google v priebehu včerajšieho dňa oficiálne predstavila nový Android 12L. Google bol však na informácie vcelku skúpym a viac menej len uviedol, že ide o verziu Androidu určenú pre zariadenia s väčšími obrazovkami. Teda napríklad pre tablety, Chromebooky, skladacie zariadenia a podobne.

Najnovšie spoločnosť v rámci Android Developer blogu prezrádza ďalšie podrobnosti. Rovnako vyvracia, že by išlo o čisto novú verziu Androidu. Ako Android 12, tak aj táto verzia je určená pre smartfóny. Navrhnutá je však mierne odlišne a to, aby poskytla jednotný zážitok naprieč skladateľnými zariadeniami, tabletmi, ale i počítačmi s Chrome OS.

Jenou z hlavných zmien tejto verzie Androidu je, že bude schopnou detegovať veľkosť obrazovky a škálovania, aby došlo k prispôsobeniu rozhrania. Rovnako, spolu s týmto prispôsobením, Android 12 ponúkne i nové prvky ovládania zariadenia.

Android 12L: Zatiaľ len pre vývojárov

Google Android 12L sprístupnil počas udalosti Android Dev Summit a to len prostredníctvom emulátora Android Studio.

Jeho ďalší vývoj, ale i uvoľnenie sa očakáva v dohľadnej dobe pričom spoločnosť Google ukázala orientačný harmonogram. Ako môžete vidieť nižšie, tak v BETA verzii bude nová verzia Androidu sprístupnená v priebehu decembra. Následne Google očakáva, že uvoľní ešte najmenej 2 aktualizácie pre BETA kanál pričom Google nespresnil konečný dátum, kedy bude aktualizácia oficiálne uvoľnenou pre širokú verejnosť. Z infografiky vyplýva, že to skôr ako v marci, nebude.

12L-timeline_harmonogram uvolenia
Zdroj: Google

 

Samozrejme, potom ako Google uvoľní finálnu verziu OS, tak začne proces aktívneho testovania novej verzie Androidu 12L výrobcami smartfónov. Od tohto momentu budú mať  všetko v rukách už výrobcovia telefónov a sprístupnenie tejto verzie OS, môže byť následne otázkou týždňov, ale i mesiacov.

Google tiež využil príležitosť oznámiť Android Dev Phones, teda zariadenia, ktoré budú môcť testovať Android 12L v beta verzii skôr, ako ktokoľvek iný. Podľa očakávania, pôjde najmä o smartfóny z rodiny Pixel:

  • Pixel 4 a Pixel 4 XL
  • Pixel 4a a Pixel 4a 5G
  • Pixel 5
  • Pixel 5a
  • Pixel 6 a 6 Pro
  • Galaxy Z Fold 3
  • Lenovo P12 Pro (pozn. redakcie: zariadenie nebolo ešte oficiálne predstavené)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close