Vieme ako postupovať, ak zachytíme správu od mimozemskej civilizácie?

Vedecká komunita usilovne pracuje na postupoch, ktorými by sme sa v prípade najväčšieho objavu ľudstva mohli riadiť

radiovy signal z inej planety
Zdroj: YouTube (Watchers Talk)

Keď sa v roku 1938 spustilo rádiové vysielanie rádiovej adaptácie románu H.G. Wellsa, Vojna Svetov, nikto ani len netušil, že dôjde k masovej panike. Ľudia sa snažili dovolať do rádia Columbia Broadcasting system a čoskoro na miesto prišla aj polícia a po nej prišli aj novinári, tvrdí YouTube kanál Cool Worlds.

O úrovni paniky, ktorú vysielanie spôsobilo, sa veľakrát diskutuje, pretože program rádiovej stanice mal relatívne málo počúvateľov. Napriek tomu vzniká otázka, ako by sa ľudia správali, ak by došlo k potvrdenému kontaktu s mimozemskou civilizáciou?  V prípade vysielanej rádiovej hry sa príbeh zameriaval na inváziu inej mimozemskej civilizácie a bol prezentovaný spôsobom, ktorý presvedčil niektorých ľudí, že ide o skutočnú situáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade, že by sa nám podarilo kontaktovať inú civilizáciu, alebo by sme od nej zachytili správu, je pravdepodobné, že reakcia bude miernejšia. Pomáha tomu fakt, že myslenie ľudí a chápanie vesmíru okolo nás sa od roku 1938 radikálne zmenilo. To, ako budú ľudia reagovať však závisí vo veľkej miere od toho, prostredníctvom akého média správu dostanú.

Ako postupovať ďalej?

Existuje však takzvaný postdetekčný protokol (pozn. redakcie: post-detection protocol). Je to súbor pravidiel, štandardných postupov, či krokov, podľa ktorých budú vládne organizácie postupovať, v prípade kontaktu s mimozemskou civilizáciou. Ten sa zameriava na detekciu, analýzu a potvrdenie mimozemského signálu. Následne by organizácie mali tento významný objav oznámiť a pripraviť odpoveď.

V súčasnosti však žiadna svetová vláda otvorene neprijala žiaden postdetekčný protokol, to však neznamená, že by sme v prípade kontaktu s mimozemskou civilizáciou ostali bez plánu. Vedecká komunita pracuje spolu s mimovládnymi organizáciami na vytvorení úplného plánu, ako by sme mali pri kontakte postupovať.

Vedecká komunita si pritom uvedomuje kultúrny dopad, ktorý by kontakt s inou civilizáciou priniesol. Preto navrhuje, že k vytvoreniu efektívneho protokolu je treba zistiť názory rôznych kultúr, vierovyznaní, politických vodcov, či všeobecnej verejnosti. Problém pri vytvorení efektívneho protokolu je ale aj to, ako informáciu podať svetu. Ak by bola mimozemská správa nejasná, alebo zložitá na interpretáciu, vláda môže mať právo túto informáciu zadržať, aby sa predišlo jej nesprávnej interpretácii.

Zaujímavosťou je, že v prípade kontaktu s mimozemskou civilizáciou musia vedci nájsť spôsob, ako odoslať správu aj napriek jazykovej bariére, ktorá je v prípade dvoch odlišných civilizácií viac ako pravdepodobnou. Správa, ktorú by sme potenciálne mohli v budúcnosti odoslať by preto pravdepodobne neobsahovala slová. Vedci uvažujú o matematickom, obrazovom, algoritmickom, či inom jazyku, ktorý by sa mohol považovať za univerzálny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre