SpravodajstvoVeda a výskum

Vidíte, čo sa ukrýva na obrázku? Existujú ľudia so špecifickým talentom pre hľadanie maskovaných vecí

Nová štúdia skúmala ľudí, ktorí dokážu bez najmenšieho problému nájsť maskované objekty v prostredí.

Kamufláž je technika, ktorá pomáha nie len zvieratám, ale aj ľuďom splynúť s prostredím okolo seba. Zvieratá sú často sfarbené spôsobom, ktorý im pomáha zapadnúť do prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Ľudia, hlavne tí v armádnych odvetviach, používajú farby na to, aby sa ukryli pred svojim nepriateľom, píše portál Science Alert.

Niektorí experti však dokážu cez tieto vizuálne triky prehliadnuť a nájsť niečo, čo sa pred nimi ukrýva. Nemusia mať najmenšie tušenie o tom, čo presne majú hľadať. Tento dar môže nájsť svoje využitie v armáde, ak sú vojaci schopní odhadnúť, že scéna, ktorú majú pred očami, nie je nejakým spôsobom prirodzená.

„V štúdii popisujeme, že ak sú jedinci schopní prekuknúť cez kamufláž, sú zároveň schopní nájsť objekt, ktorý je na scéne ukrytý, hoci neprešli výcvikom, ktorý by im pomohol daný objekt rozlíšiť,“ píše sa v štúdii.

Štúdia sa zameriava na tréningovú metódu, ktorá bola vyvinutá v roku 2012. Táto metóda využíva hĺbkové techniky na to, aby umožnila ľuďom odhaliť kamufláž. Výsledky sa dostavia už za dva týždne. Ľudia, ktorí tréning podstúpia, trénujú len hodinu denne. Počas tejto hodiny analyzujú rôzne scény a ich úlohou je zistiť, či je v nich niečo ukryté. Dobrovoľníkom nie je vopred oznámené, čo majú na obrazoch hľadať. Nie je im ani ukázané, ako môže objekt vyzerať, keď stojí osamote. Výskum ukázal, že niektorí jedinci dokázali nájsť skrytý objekt v priebehu 50-milisekúnd.

Schopnosť prekuknuť cez kamufláž

Šesť dobrovoľníkov, ktorí boli trénovaní v hľadaní maskovaných objektov, dokázali hľadať maskované ciele na scéne rovnako dobre, ako by dokázal nájsť bežný človek objekt, ktorý maskovaný nie je. Niektorí dobrovoľníci dokonca vedeli povedať, že je niečo zle s obrazom, na ktorý sa pozerali, aj keď sa na ňom nenachádzal špecifický objekt, ktorý mali hľadať. Výskumníci tvrdia, že tento výsledok možno prirovnať k práci skúsených rádiológov, ktorí dokážu povedať, že niečo nie je v poriadku ešte predtým, ako sa na mamografe objavia jasné známky rakoviny.

„Ak sa niekde nachádza niečo, čo tam nepatrí, dokážete to vnímať,“ vyjadril sa neurológ Jay Hegdé, z University of Augusta.

Každý človek môže byť vycvičený na to, aby dokázal nájsť maskované objekty, ale niektorí jedinci na to majú väčšie predispozície, ako iní. Prečo je to tak sa vedci budú snažiť zistiť v ďalších výskumoch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close