BezpečnosťSpravodajstvo

Viacerí zamestnanci Facebooku nesúhlasia s názorom Zuckerberga, ktorý je „ľahostajný“ voči statusom Donalda Trumpa

Zamestnanci sociálnej siete Facebook nesúhlasia s postojom Marka Zuckerberga, ktorý schvaľuje neprijateľné statusy amerického prezidenta

Posledné dni americký prezident, Donald Trump, rozpútal vcelku búrlivú diskusiu o sociálnych sieťach, ktoré údajne „bránia“ slobode prejavu. Celý konflikt započal označením viacerých statusov amerického prezidenta sociálnou sieťou Twitter, aby si používatelia overili pravdivosť tvrdení, a vymazaním jedného zo statusov, ktorý mal podnecovať násilie. Ako dôsledok tejto akcie zo strany Twitteru, americké úrady prijali Výkonný príkaz na zabránenie online cenzúre, ktorý sa má vo svojej podstate pozrieť na aktivity sociálnych sietí (vrátane Facebooku, Youtubu a podobne). Tému sme vcelku podrobne rozoberali v tomto článku.

Krátko na to sa generálny riaditeľ spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg, sa k danej téme vyjadril, že Facebook nechce byť „rozhodcom pravdy“. Konkrétne povedal:

„Nemyslím si, že Facebook a súkromné spoločnosti by vo všeobecnosti mali byť „rozhodcami pravdy…“, pričom ďalej dodal, že: „… politický prejav je jednou z najcitlivejších častí demokracie a ľudia by mali mať možnosť vidieť, čo hovoria politici…“ hovorí Mark.“

S jeho názorom nesúhlasia všetci

Jeho názor je vcelku pochopiteľný a rozumný, minimálne vtedy, ak je rovnaký meter aplikovaný na všetkých. Niektorí zamestnanci Facebooku, na čele s Jason Toff (ide o produktového manažéra spoločnosti), k danej téme majú však opačný názor. Na sociálnej siete Twitter zdieľal status, v ktorom sa vyjadril, že sa mu nepáči, ako sa Facebook postavil k nedávnym postom prezidenta Donalda Trumpa.  Na tému upozorňuje portál  mashable.com.

V statuse vyššie napísal:

„Pracujem pre Facebooku a nie som hrdý na to, ako sa ukazujeme. Väčšina spolupracovníkov, s ktorými som hovoril, to cíti rovnako. Vyjadrujeme svoj názor, aby bol počutý.“

Toff nie je však jediným zamestnancom, ktorý sa vyjadril negatívne ku krokom svojej spoločnosti. Napríklad Lauer Tan, softvérová inžinierka spoločnosti, sa vyjadrilo v rovnakom duchu.

„Vďaka nečinnosti Facebooku, ktorá neviedla k stiahnutiu Trumpovho príspevku, sa hanbím pracovať. Absolútne s tým nesúhlasím. Bavia ma technické časti mojej práce ako aj práca spolu s inteligentnými / láskavými ľuďmi, ale nie je to správne. Ticho je spoluvina.“ píše v statuse vyššie.

V podobnom slova duchu sa vyjadril aj Andrew Crow, hlava dizajnu služby Portal, ktorý v statuse nižšie píše:

„Cenzurovanie informácií, ktoré môžu ľuďom pomôcť vidieť celý príbeh *, je * nesprávne. Poskytovanie platformy na podnecovanie násilia a šírenie dezinformácií je však neprijateľné, bez ohľadu na to, kto ste alebo či je to pozoruhodné. Nesúhlasím s pozíciou Marka a budem sa usilovať o uskutočnenie zmien.“

S podobnými vyhláseniami prišli aj ďalší zamestnanci spoločnosti.

Aký je Váš názor k danej téme? Mal by Facebook viac kontrolovať pravdivosť vyjadrení, alebo by ich mal nechať bez kontroly?

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close