ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Viac ako miliarda Android zariadení je vystavená riziku infikovania sa škodlivým softvérom

Viac ako 1-miliarda Android zariadení je vystavená bezpečnostným hrozbám. Sú ľahkým terčom pre hackerov. Dôvodom je, že nie sú už podporované.

Každý operačný systém potrebuje byť pravidelne aktualizovaný obzvlášť v prípade bezpečnostných záplat. Týka sa to ako počítačov, tabletov, tak aj smartfónov a ďalšej elektroniky. Platí to hlavne v prípade smartfónov, ktoré nosíme deň čo deň a aktívne s nimi pracujeme. Mnohí z nás ho pritom využívajú aj na správu svojich bankových účtov či za účelom online platieb.

Spoločnosť Google pravidelne vydáva bezpečnostné aktualizácie pre operačný systém Android, ktorých cieľom je chrániť používateľov pred bezpečnostnými hrozbami. Má to však jeden háčik, aktualizácie sú uvoľňované len pre zariadenia s novšími verziami Androidu. V teoretickom ohrození sú všetky smartfóny, ktoré boli predstavené v roku 2012 alebo skôr. Nejde pritom o malý počet zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na základe dát spoločnosti Google z mája 2019, 2 z 5 používateľov operačného systému Android naprieč celým svetom sú vystavení potenciálnym bezpečnostným hrozbám.  Napríklad odcudzeniu súkromných informácií, vystaveniu spamu, malwaru a podobne. Píše portál which.co.uk, ktorý upozorňuje na to, že zariadenia s verziou Androidu 7 a nižšou sú vynechávané z pravidelných bezpečnostných aktualizácií uvoľňovaných spoločnosťou Google. Podľa Bulletinu o zabezpečení systému Android v prípade Androidu 6 a nižšou, dokonca žiaden Android smartfón nedostal bezpečnostnú záplatu  od roku 2019. Znamená to, že približne 1-miliarada aktívnych Android zariadení môže mať diery v systéme, ktoré neboli opravené.

„Je to veľmi znepokojivé, že aj drahšie zariadenia s Androidom majú tak krátku životnosť, než stratia bezpečnostnú podporu,“ povedala Kate Bevan, editorka portálu.

bezpecnostne zaplaty pre Android_marec 2020
Zdroj: source.android.com/security/bulletin/2020-03-01

Test odhalil zraniteľnosti starších zariadení

Analytici portálu which.co.uk sa preto rozhodli na vlastnej koži vyskúšať, či je možné tieto zariadenia so staršou verziou Androidu infikovať aktuálnymi škodlivými softvérmi. Vo svojom teste použili smartfóny Sony Xperia Z2 (Android 4.4.2), Google Nexus 5 (Android 6.0.1), Motorola Moto X Style (Android 7.0), Samsung Galsxy S6 Edge (Android 7.0) a Samsung Galaxy A50 (Android 8.0), ktoré sa pokúsili infikovať malvérmi Joker, Bluefrag a Stragefright.

Ako môžete nižšie vidieť, tak všetkým smartfónom s verziou Androidu 7 a nižšou chýbala plná podpora funkcie Google Play Protect od spoločnosti Google.

android_ochrana pred skodlivym kodom
Zdroj: which.co.uk

Výsledok ich testovania je skutočne znepokojivý. V podstate prišli na to, že staršie verzie Androidu nie sú chránenými proti aktuálnym bezpečnostným hrozbám.

  • BlueFrag – všetky zariadenia sa podarilo infikovať. Ide o softvér, ktorý sa zameriava na Bluetooth časti zariadenia, prostredníctvom ktorých je schopný odcudziť dáta zo smartfónu.
  • Joker – všetky zariadenia sa podarilo infikovať. Softvér Joker prihlasuje nakazené zariadenia k prémiovým službám.
  • Stagefright – Infikovať sa podarilo len smartfón Sony Experia Z2 s verziou Androidu 4.4.2. Pomocou tohto škodlivého kódu môže útočník získať kontrolu nad Vašim zariadením.

Čo môžete spraviť?

Ak chcete zistiť, akú verziu Androidu používate vo svojom smartfóne, tak choďte do Nastavení smartfónu a do sekcie O telefóne. V prípade, ak máte verziu Androidu 7 alebo nižšiu, tak zvážte, či nie je čas na kúpu novšieho zariadenia, inač sa vystavujete bezpečnostným rizikám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close