Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Viac ako 500 tisísc počítačov bolo infikovaných botnetom „Smominru“, ktorý ťaží kryptomeny na pozadí

Na vlne kryptomien sa chce zviesť stále viac a viac hackerov, ktorí napadajú počítače používateľov s cieľom využívania ich výpočtovej kapacity na ťažbu „digitálneho zlata“.

Najnovší report od výskumníkov Proofpoint odhalil, že viac ako 500,000 počítačov s Windowsom bolo infikovaných malwarom Smominru, ktorý ťaží na pozadí používateľov digitálnu menu Monero.

Smominru malware ťaží digitálnu menu Monero na pozadí

Tvorcovia tohto škodlivého malwaru využívajú viacero metód ako infikovať počítače. Napríklad využívajú zraniteľnosť EternalBlue (CVE-2017-0144) exploit a EsteemAudit (CVE-2017-0176) exploit (pozn. redakcie: Exploit je špeciálny program, ktorý využíva dáta alebo sekvenciu príkazov využivajúc chyby programátorov spočívajúce v ovládnutí vybraných činností softwaru v iný prospech), na to aby získali kontrolu nad nezabezpečenými počítačmi.

„Od konca mája 2017 sme monitorovali ťažbu Monera prostredníctvom rozširujúceho sa EternalBlue Exploit (CVE-2017-0144). Známym ako Smomintru…“, píše sa v reporte od Proofpoint.

Doteraz sa hackerom podarilo takto zarobiť 3,6 milióna dolárov. Inými slovami denne takto hackeri vyťažia okolo 8,500 dolárov prostredníctvom kradnutia výkonu počítačov niekoho iného.

Ako sa chrániť pred hackermi?

Ťažko povedať, aké konkrétne kroky by ste mali spraviť. Jediné odporúčania, ktoré pre vás máme je mať stále aktualizovaný váš operačný systém na najnovšej verzii, zamedziť inštaláciám softwaru z nedôveryhodných zdrojov a chrániť sa prostredníctvom antivírusových programov.

Zdroj: Proofpoint via latesthackingnews.com, úvodný obrázok: Pixabay

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close