ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYAppleBezpečnosťSpravodajstvo

Viac ako 200 populárnych Android a iOS aplikácií oberá používateľ o peniaze bez ich vedomia! Tu je ich zoznam!

Týchto viac ako 200 aplikácií svojim autorom zarobilo už viac ako 400-miliónov dolárov.

Už sme si zvykli, že „zadarmo“ vo väčšine prípadov znamená, že platíme svojimi dátami, ktoré sú následne využívané najčastejšie za účelom cielenie reklamy. Rovnako sme si aj zvykli na to, že aplikácie pristupujú aj k častiam smartfónu, ku ktorým by nemali. Napríklad, že kalkulačky častokrát pristupujú k polohe používateľa a podobne. Mnohokrát toto správanie vývojárov v súvislosti so zberom údajov je spôsobené tým, že jednoducho nechceme priamo platiť za aplikácie a preto hľadajú iné spôsoby, aby pokryli svoje náklady a generovali príjem.

Čo je však „rana pod pás“, je prezentovať aplikácie, že sú zadarmo, ale na pozadí aktívne spoplatňujú jej využívanie. Častokrát tieto poplatky sú dokonca tak nízkymi, že si to bežný používateľ jednoducho nevšimne. O to viac horšie to je, ak tieto poplatky sú častými vzhľadom na to, že týmto spôsobom sa môže plynúcim časom nazberať celkom veľká suma peňazí pričom používateľ si to všimne až pri pozornom preštudovaní výpisu účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

200-stovky aplikácií si účtujú neprimerané poplatky bez vedomia používateľov

Analytici zo spoločnosti Avast zverejnili celkom zaujímavý report, v ktorom poukazujú na nekalé praktiky vývojárov. Celkovo sa im podarilo odhaliť viac než 200 aplikácií pre Android a iOS platformu, ktoré okrádajú svojich používateľ bez toho, aby boli o tom riadne informovaní. Ide o takzvané „fleecewarové“ aplikácie. 

„Obľúbenou stratégiou fleecewaru je zacieliť na mladšie publikum prostredníctvom hravých a chytľavých reklám na populárnych sociálnych sieťach používajúce frázy ako ‚bezplatná inštalácia‘ alebo ‚zadarmo na stiahnutie‘. Vo chvíli, keď si rodičia všimnú týždenných platieb, môže už fleeceware z účtu odčerpať značnú sumu,“ hovorí analytik hrozieb v avast Jakub Vávra“

Analytici v publikovanej správe hovoria, že tento typ aplikácií si účtuje rôzne poplatky. Môžu to byť, ako drobné a zanedbateľné platby, tak aj šplhajúce sa do desiatok €. Nebezpečné na nich však je, že plynúcim časom sa môžu vyšplhať do astronomických čiastok. Konkrétne hovoria o sumách v tisícoch € ročne.  O aký typ aplikácií však ide najčastejšie?

„Aplikácie, ktoré sme objavili, sú prevažne zvuky hudobných nástrojov, čítačky e-kníh, editory obrázkov, fotografické filtre, veštecké aplikácie, čítačky QR kódov a PDF a ‚simulátory slizu‘. Hoci aplikácia všeobecne svoj inzertný zamýšľaný účel plnia, nie je však moc pravdepodobné, že by za ne užívateľ vedome dával tak vysoký opakovaný poplatok, najmä keď sú na trhu lacnejšie alebo dokonca bezplatné alternatívy, “ vysvetľuje Vávra bližšie v blogovom príspevku.

Analytici samozrejme zverejnili aj zoznam problémových aplikácií ako pre Android, tak aj pre platformu iOS. Len pre zaujímavosť, analytici odhadujú, že týchto 200-problémových aplikácií, zarobili svojim vývojárom už viac ako 400-miliónov dolárov. Stiahnuté boli doposiaľ viac ako 1-miliárdkrát.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close