Spravodajstvo

Viac ako 1-milión obyvateľov Myanmaru nevie, čo sa deje vo svete. Dôvodom je, že vláda ich odrezala od internetu

Život bez internetu a včasných informácií môže mať negatívne dopady na životy ľudí

Mnohí z nás si myslia, že internet je niečo „nehmatateľné“, čo je prístupné defakto všade. Opak je však pravdou. Internet je „rovnakou“ vecou ako iné statky, hoci ho fyzicky nevidíme a nemôžeme sa ho dotýkať. Dobrým príkladom je krajina Myanmar, kde odstávka mobilného internetu odstrihla približne 1 milión ľudí od prístupu k informáciam, pričom tento stav trvá už približne 1 rok. Informuje o tom portál vice.com.

Milión obyvateľov Myanmaru je bez prístupu k internetu

K obmedzeniu prístupu k internetu došlo minulý rok 20. júna po tom, ako došlo k eskalácii zrážok medzi mjanmarskou armádou a jednotkami etnickej arakánskej armády. Vláda hovorila, že vypnutie internetu malo bezpečnostné dôvody. V súčasnosti tento pretrvávajúci stav mnohé medzinárodné organizácie skôr označujú už za cenzúru. Dôvodom je, že „odrezanie“ od internetu fyzicky obyvateľom nepomohlo, pričom desaťtisíce civilných obyvateľov aktuálny konflikt bohužiaľ neprežilo, a zároveň treba dodať, že milión ľudí nemá prístup k aktuálnym informáciám. ktoré sú v napätej situácii kľúčovými. Napríklad The United Nations Rights Agency píše:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Narušenie internetových služieb má neúmerný dopad na tých, ktorí sa spoliehajú na včasné a dôveryhodné informácie na ochranu svojich životov a prístup k humanitárnej pomoci,“ uviedol James Rodehaver, hlavný úradník OSN pre ľudské práva v regionálnej kancelárii juhovýchodnej Ázie. Ďalej dodáva: „Všetky komunity trpia v dôsledku súčasného násilia a zastavenia internetu. Ak by zámerom odstavenia bolo zvýšenie bezpečnosti, nezdá sa, že by to malo vplyv na civilné obyvateľstvo,..“

Linda Lakhdhir, ázijská právna poradkyňa organizácie Human Rights Watch, uviedla vo vyhlásení.

„Pri ozbrojenom konflikte medzi mjanmarskou armádou a arakánskou armádou v štáte Rakhine uprostred pandémie je pre civilistov dôležité získať informácie potrebné na to, aby zostali v bezpečí.“

Vláda tvrdí, že prístup k informáciám ľudia majú

V septembri minulého roka došlo k čiastočnému zmierneniu reštrikcií zo strany vlády naprieč 5 mestami, avšak, väčšina opatrení sa však dostala do pôvodných koľají. Vláda sa vyjadrila slovami, že k obnove internetu dôjde, až keď pominú hrozby.

„Obnovíme internetové služby, ak už nebudú ohrozovať verejnosť alebo nebudú porušované telekomunikačné zákony,“ uviedol Soe Thein, stály tajomník ministerstva dopravy a komunikácií.

Vláda ďalej argumentuje tým, že obyvatelia majú aj naďalej prístup k  informáciám prostredníctvom SMS a verejných systémov miestneho rozhlasu, ktoré verejnosť informujú o aktuálnom dianí. Zároveň dodáva, že v postihnutých oblastiach existujú aj pevné pripojenia k internetu, druhým dychom však treba dodať, že tých je žalostne málo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close