Vesmírny teleskop Jamesa Webba priniesol prvý „ostrý“ záber. Ten prekonal aj tie najoptimistickejšie očakávania

"Zrkadlá sú zarovnané najpresnejšie, ako nám to fyzika dovoľuje": Teleskop Jamesa Webba prekonáva prvým záberom všetky očakávania.

Teleskop Jamesa Webba priniesol prvé zábery
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Vesmírny Teleskop Jamesa Webba oznámil ďalší výrazný míľnik v svojej vedeckej misií. Je ním úplne prvý „ostrý“ záber jednej hviezdy, ktorý prekonal všetky očakávania a dokonca by mohol prekonať pôvodné vedecké ciele misie, upozorňuje portál Dailymail.

Hviezda, ktorú teleskop Jamesa Webba zachytil sa označuje ako 2MASS J17554042+6551277. Záber prekonáva aj tie najoptimistickejšie odhady vedcov a pre teleskop dláždi naozaj sľubnú budúcnosti. Dokonalý záber je výsledkom presného zarovnania všetkých 18 zrkadiel, ktoré teraz slúžia ako jedno veľké zrkadlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zrkadlá sú zaostrené a zarovnané tak presne, ako nám to zákony fyziky umožňujú. Táto fotografia je teda najostrejším záberom, aký z takéhoto teleskopu dostanete,“ vyjadril sa Marshall Perrin, vedúci vedec projektu.

Ak chcete vedieť, čo táto presnosť znamená, pozrite sa na fotografiu lepšie. V pozadí sú viditeľné galaxie, ktoré sa ukázali na „Deep Field“ záberoch Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. V podstate každý záber, ktorý teleskop Jamesa Webba zachytí, bude ako najdetailnejší záber Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Rozlíšenie tam je, no zábery sa aj tak líšia od toho, čo nám prinášal Hubblov vesmírny ďalekohľad. Teleskop Jamesa Webba totiž pracuje v infračervenom spektre, teda vníma vesmír tak, ako to Hubblov ďalekohľad nedokázal.

Výsledné fotografie ale budú ešte ostrejšie. Perrin tvrdí, že ešte treba vykonať niekoľko veľmi malých nastavení. Teleskop Jamesa Webba nedávno dokončil štvrtý a piaty krok sedembodového plánu prípravy, ktorá by mala zabrať tri mesiace.

„Prvé zábery ku nám prišli cez víkend a bol to naozaj emocionálny moment. Všimli sme si, že výkon teleskopu prekonal všetky naše očakávania,“ vysvetľuje Lee Feinberg, ktorý sa podieľa na projekte vesmírneho teleskopu.

Prekonáva očakávania

Expozícia záberu trvala niečo cez 2-tisíc sekúnd. Natiahnutie expozície umožnilo vedcom ohodnotiť výkon teleskopu naprieč niekoľkými faktormi. Ako už bolo spomenuté, optika funguje perfektne, no dobrou správou je aj to, že aj ostatné časti teleskopu podávajú fantastický výkon.

Hviezda, ktorú si vedci vybrali, nie je ničím zaujímavá. Ide o priemernú hviezdu, ktorá nie je na našej oblohe viditeľná, no na fotografií žiari oveľa jasnejšie. Hviezda žiari stokrát slabšie, než dokáže vnímať ľudské oko. Vedci dúfajú, že prostredníctvom vesmírneho teleskopu Jamesa Webba nahliadnu do hlbín vesmíru a odhalia aj drobné atmosféry vzdialených exoplanét.

Teleskop Jamesa Webba priniesol prvé zábery
Zdroj: NASA

Prípravy vesmírneho teleskopu by sa mali ukončiť okolo mája a v plnej prevádzke začne byť koncom júna. Na palube sa nachádza aj špeciálny nástroj MIRI, ktorý sa bude musieť schladiť ešte predtým, ako začne fungovať. Nástroj MIRI sa musí dostať na teplotu 7 kelvinov, čiže sedem stupňov nad absolútnou nulou, najnižšou teplotou aká môže existovať. V súčasnosti má nástroj teplotu približne 90 kelvinov. Prvý záber teleskopu Jamesa Webba si môžete v plnom rozlíšení pozrieť na stránke NASA, kliknite tu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre