SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vesmírny teleskop Jamesa Webba posiela prvú fotku: Čo na nej môžeme vidieť?

Teleskop sa bude nastavovať ešte niekoľko mesiacov, no prvý záber bol obrovským míľnikom.

Teleskop Jamesa Webba sa po bezproblémovom lete dostal na svoje miesto, kde sa začne jeho dlhoročná misia. Než ale bude môcť teleskop začať s prácou, musí prejsť niekoľkomesačným procesom nastavenia hlavného zrkadla, píše portál NASA.

Prvá fáza tohto dlhého procesu sa pomaly blíži ku koncu a vesmírny teleskop uvidel svoju prvú hviezdu. Vedci sa museli popasovať s dvoma problémami. Najprv sa museli uistiť, že infračervená kamera NIRCam je pripravená zachytiť svetlo z vesmírnych objektov. Následne sa pokúšali identifikovať svetlo z jednej hviezdy na každej z 18 častí hlavného zrkadla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledná fotografia vyzerá trochu chaoticky, no stala sa základom, podľa ktorého budú vyrovnávať zrkadlá vesmírneho teleskopu.

„Sme nesmierne radi, že sa táto prvotná fáza príprav vydarila a svetlo zo zrkadiel teleskopu si našlo svoju cestu do kamery NIRCam,“ vyjadrila sa Marcia Rieke, ktorá pracuje na projekte Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.

Proces prvého fotografovania sa začal 2. februára. Teleskop Jamesa Webba sa postupne zameral na 156 rôznych pozícií okolo polohy hviezdy. Následne pomocou kamery NIRCam zachytil približne 1,5-tisíc fotografií, ktoré dokopy zabrali 54 GB surových dát. Celý proces zabral 25 hodín.

Hlavným bodom ale je, že každá časť zrkadla dokázala hviezdu nájsť. Zo všetkých záberov, ktoré vesmírny teleskop vytvoril, následne vedci vytvorili jednu veľkú mozaiku. Výsledná fotografia je naozaj obrovská, má niečo cez 2-miliardy pixelov.

Test prebehol na jednotku

Vedci z NASA vysvetľujú, že prvý test si vyžiadal zachytenie obrovského množstva dát. Preto museli všetky operácie riadiace teleskop zo Zeme, prebiehať hladko a bez jedinej chybičky. To sa im podarilo a zachytením svetla jednej hviezdy vo všetkých 18 častiach zrkadla je ideálny štart pre ďalšie fázy vyrovnania zrkadiel.

Na výslednej fotografii, ktorá je len centrálnou časťou masívnej mozaiky, môžete vidieť niekoľko bodiek. Každá z bodiek je tá istá hviezda tak, ako bola zobrazená každým zrkadlom Webbovho vesmírneho ďalekohľadu. Je to prvý a najzakladanejší krok k tomu, aby mohli vedci zrkadlá správne narovnať a začať pozorovať vesmír okolo nás.

Teleskop Jamesa Webba zachytil prvú fotografiu
Zdroj: NASA

Teleskopu Jamesa Webba pomáha nielen 18 zrkadiel, ale aj infračervená kamera NIRCam. Tento nástroj bol špecificky zvolený pre prácu s vesmírnym teleskopom. Má široký uhol pohľadu a dokáže bezpečne pracovať aj pri vyšších teplotách. Kamera NIRCam je zároveň vybavená špecifickými komponentmi, ktoré sedia do práce teleskopu Jamesa Webba. Vedci budú využívať túto kameru takmer pri všetkých ďalších nastaveniach teleskopu.

Infračervená kamera NIRCam avšak počas týchto testov pracuje vysoko nad optimálnymi teplotami. Aj na prvej fotografii si preto možno všimnúť rozličné grafické artefakty. Tieto nedokonalosti zmiznú, keď sa teleskop priblíži k ideálnym operačným teplotám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close