Vesmírny teleskop Jamesa Webba: Akým spôsobom prekoná Hubblov vesmírny ďalekohľad?

Po miekoľkých odkladoch je vesmírny teleskop Jamesa Webba pripravený na štart. Prekoná Hubblov vesmírny ďalekohľad?

Prekoná teleskop Jamesa Webba Hubblov vesmírny ďalekohľad?
Zdroj: NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je už pripravený na štart a značí začiatok novej generácie vesmírnych objavov. Niektorí ho dokonca označujú ako náhradu Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, v akých ohľadoch ho teda teleskop Jamesa Webba prekoná?

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa na obežnú dráhu dostal v roku 1990. Tri desaťročia nám tento vesmírny teleskop prinášal úžasné zábery kozmu a rozšíril naše chápanie vesmíru okolo nás, píše portál Live Science. Hubblov ďalekohľad nám zároveň ukázal, že vesmír môže byť miestom plným farieb. Teleskop Jamesa Webba odštartuje 24. decembra a oproti Hubblovmu ďalekohľadu bude pracovať trochu inak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírny teleskop má obrovské zlaté zrkadlo a dokáže vnímať vesmír v infračervenom spektre. Teleskop bol špeciálne navrhnutý tak aby videl objekty 100-krát tmavšie, než dokázal zachytiť Hubblov vesmírny ďalekohľad. Americká vesmírna agentúra, NASA, sľubuje, že zábery zachytené teleskopom Jamesa Webba budú detailné a dychberúce.

Ako už bolo spomínané, dosť často sa o teleskope Jamesa Webba hovorí ako o náhrade Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Hoci ten už funguje cez tridsať rokov, stále ešte nepatrí do starého železa. Napriek tomu sa NASA vyjadrila, že v prípade fatálnej poruchy nebude investovať do jeho opravy. Hubblov vesmírny teleskop však stále funguje ďalej a bude pracovať po boku teleskopu Jamesa Webba v rozšírení našich vesmírnych obzorov.

Vnímanie vesmíru v odlišnom spektre

Hubblov vesmírny teleskop sa nachádza relatívne blízko, na nízkej obežnej dráhe. Teleskop Jamesa Webba sa dostane oveľa ďalej. Operovať bude vo vzdialenosti 1.5-milióna km od zemského povrchu v bode, ktorý sa označuje ako Libračný bod 2. Ide o bod, v ktorom si teleso uchováva rovnakú vzdialenosť od dvoch kozmických telies, v tomto prípade od Zeme a od Slnka.

Zároveň je nutné spomenúť, že hoci ide v oboch prípadoch o vesmírne teleskopy, spôsob akým vidia vesmír je veľmi odlišný. Hubblov vesmírny ďalekohľad navrhli tak, aby videl vesmír v optickom a ultrafialovom spektre. Teleskop Jamesa Webba sa na vesmír okolo nás bude pozerať primárne v infračervenom spektre.

„Vidieť vesmír v infračervenom spektre bude určite fascinujúce, no nedokážeme predpovedať, ako budú výsledné zábery vyzerať. Teleskop Jamesa Webba je prvým svojho druhu,“ vyjadril sa Klaus Pontoppidan, pracujúci na projekte teleskopu Jamesa Webba.

Dodáva, že nás čakajú zábery, veľmi odlišné od toho, čo nám doteraz prinášal Hubblov vesmírny ďalekohľad. Keď sa pozeráme na vesmír pomocou infračerveného svetla, hviezdy stmavnú do pozadia, zatiaľ čo hmloviny budú žiariť o niečo jasnejšie.

Prekoná teleskop Jamesa Webba Hubblov vesmírny ďalekohľad?
Naľavo záber vo viditeľnom spektre v pravo v infračervenom spektre. Zdroj: NASA

Teleskop Jamesa Webba sa bude pozerať na vesmír vo vlnových dĺžkach s rozmedzím od 600 nanometrov do 28 mikrónov. Hubblov vesmírny ďalekohľad fungoval vo vlnových dĺžkach od 200 nanometrov po 2,4 mikrónov. Viditeľné svetlo sa pohybuje vo vlnových dĺžkach od 400 nanometrov do 700 nanometrov.

Hoci teleskop Jamesa Webba nebude schopný zachytiť celé viditeľné spektrum, mal by vedieť vnímať červenú až oranžovú časť viditeľného spektra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre