SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Vesmírne plavidlo Starliner ukončilo v nedeľu testovaciu fázu. Po úspešnom pristátí sa chystá let s ľudskou posádkou

Najnovší projekt Boeingu s názvom Starliner pristál v nedeľu na mieste v Novom Mexiku. Týmto sa skončila testovacia fáza letov s ľudskou posádkou.

Vesmírne plavidlo spoločnosti Boeing s názvom CST-100 Starliner dokončilo v nedeľu 22. decembra svoj prvý testovací let s kapsulou, určenou pre ľudskú posádku. Jedná sa taktiež o ukončenie testovacej fázy programu NASA pre komerčné cestovanie do vesmíru.

Presnejšie kapsula pristála o 7:58 amerického času v Novom Mexiku. O 7:23 vykonala manéver, ktorý ju poslal z obežnej dráhy naspäť na zem. Servisný modul sa oddelil od kapsule pre pasažierov a následne sa aktivovali tri hlavné padáky a šesť airbagov.

„Gratulujem tímu NASA a Boeingu za precízne pristátie, najťažšia časť testov je teraz úspešne za nami,“ vyjadril sa administrátor NASA, Jim Bridenstine.

Tento projekt umožní vesmírnej spoločnosti zozbierať informácie a vylepšiť svoje systémy. Jedná sa o kľúčové testy, ktoré im pomôžu v posilnení komerčného vesmírneho programu a taktiež snahu USA dostať svojich ľudí naspäť do vesmíru.

Spojiť sa s vesmírnou stanicou ISS sa Starlineru síce nepodarilo, avšak počas svojho letu splnili niekoľko dôležitých testov. Úspešne odštartovali nový model rakety Atlas V. Počas letu otestovali funkčnosť motorov, komunikáciu vesmír-vesmír a potvrdili funkčnosť zabudovaného navigačného systému. Taktiež mali možnosť vyskúšať dokovací systém, zariadenia na podporu života a spojenie medzi Starlinerom a Medzinárodnou vesmírnou stanicou.

Modul, ktorý v nedeľu pristál bude znovu vybavený a odštartuje niekedy v budúcnosti, tentokrát so živou posádkou. Astronautka Sunita Williamsová, ktorá v Starlineri poletí, svoj modul už aj pokrstila. Dala mu meno Calypso, podľa lode známeho moreplavca Jacquesa Cousteaua.

„Nesmierne si vážim toho, čo znamená oceán pre našu planétu. Bez neho by Zem nebola Zemou a stále je v ňom čo objavovať. Rovnako ako vo vesmíre,“ povedala Sunita Williamsová.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close