SpravodajstvoVesmír

Vesmírna sonda BepiColombo poslala na Zem prvú snímku planéty Merkúr, ktorú zachytila. Čo na nej môžeme vidieť?!

Vesmírna sonda BepiColombo poslala na Zem prvú snímku planéty Merkúr, ktorú zachytila.

Pre mnohých z nás je aktuálne Mesiac, či Mars stredobodom vesmíru. Dôvodom sú aktuálne prebiehajúce misie, ktorých cieľom je dostať ľudí na tieto objekty. Neznamená to však, že aktívne neskúmame aj iné vesmírne objekty, či telesá. TASR aktuálne upozorňuje na prvú snímku vesmírnej sondy BepiColombo.

Vesmírna sonda BepiColombo poslala prvú snímku planéty Merkúr, ktorú zachytila

BepiColombo je vesmírna sonda, ktorá je Európsko-japonským projektom, ktorého stredobodom záujmu je planéta Merkúr. Sonda počas svojho prvého preletu okolo planéty preletela vo vzdialenosti len 199 kilometrov. Fotografia, ktorú však sonda zachytila a odoslala na Zem, bola vyhotovená zo vzdialenosti približne 2400 kilometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Snímku, ktorú zachytila sonda, si môžete pozrieť nižšie. Zachytáva krátermi pokrytú severnú pologuľu tejto k Slnku najbližšej planéty. Vedci sa domnievajú, že táto časť Merkúru bola pred miliardami rokov pokrytá lávou.

Sonda začala svoju púť ešte tri roku dozadu, kedy bola do vesmíru vynesenou prostredníctvom rakety Ariana 5. Sonda má okolo planéty Merkúr vykonať v priebehu nasledujúcich piatich rokov ešte ďalších päť preletov. Okrem iného, sonda by sa podľa plánu mala dostať v roku 2025 na obežnú dráhu Merkúru a vypustiť tam ďalšie sondy, ktoré budú ďalej zbierať údaje o planéte.

Cieľom týchto preletov je získať nové informácie o planéte, o ktorej stále vieme veľmi málo. Ide najmä o podrobnosti o jadre planéty, ale i povrchu, magnetickom poli, čo exofére (pozn. redakcie: exosféra je časť atmosféry planéty, kde sú molekuly gravitačne viazané na teleso, ale kde je hustota taká nízka, že molekuly sú v podstate bez zrážok).  Mimochodom, Merkúr je planétou extrémov, denné teploty tu dosahujú 430 stupňov Celzia, v noci však klesajú na 180 stupňov pod nulou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close