Vesmírna invázia je reálnou možnosťou, tvrdia odborníci: Musíme byť na ňu pripravení

Ľudstvo pomaly vstupuje do novej éry vesmírneho prieskumu, v ktorej čelí možnému riziku kontaminácie cudzími organizmami.

Invázia z vesmíru je podľa vedcov reálnou možnosťou
Zdroj: NASA

Keď sa povie invázia z vesmíru, každý si takmer určite predstaví zelených mužíčkov na lietajúcich tanieroch, ktorí prišli z inej galaxie, aby zničili všetky naše pamiatky. Aj napriek tomuto klišé, ktoré vidíme najmä v scifi filmoch, vedci s vážnou tvárou tvrdia, že vesmírna invázia je niečo, na čo by sme mali byť pripravení.

Nebezpečenstvo sa ale neskrýva v extrémne vyspelých a zlovestných civilizáciách, ale v drobných mikroorganizmoch, ktoré môžu vo vesmíre existovať, píše IFL Science. Tieto organizmy by mohli prežiť cestu vesmírom, napríklad z Marsu a na Zemi vyvolať ochorenia, proti ktorým nemajú ľudia žiadnu imunitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto opatrnosť avšak ide aj druhým smerom. Vedci, pripravujúci vesmírne misie, sa musia uistiť, že naše mikroorganizmy neohrozia potenciálny život na inej planéte, alebo mesiaci.

„S príchodom SpaceX a podobných spoločností je vo vesmírnom priemysle viac hráčov, než kedykoľvek v histórii ľudstva. Kontaminácia mikroorganizmami je riziko, ktoré je síce extrémne malé, no môže mať nepredstaviteľné následky,“ vysvetľuje doktor Phill Cassey, ktorý sa venuje biologickej bezpečnosti.

Samozrejme, existuje možnosť, že je zvyšok našej Slnečnej sústavy bez života. V tom prípade nás nič nemôže ohroziť, ani my nemôžeme ohroziť biologické organizmy na inom kozmickom objekte. Napriek tomu existuje niekoľko vhodných svetov, ktoré by mohli udržiavať život. Týmito svetmi sú Mars, kde momentálne hľadá rover Perseverance stopy dávneho života a mesiace Europa, či Enceladus. Život na týchto mesiacoch by mohol existovať v oceáne pod ich povrchom.

Je potrebná dôslednejšia prevencia

Ak by život v našej sústave existoval, podľa mnohých odborníkov by sme čelili najväčšiemu problému ľudstva. Okrem súkromných spoločností do vesmíru lietajú aj viaceré svetové mocnosti. Ak by niekto z nich priniesol domov smrteľný vírus, dôsledky by postihli celú planétu.

Momentálne majú sterilizáciu na starosti konkrétne agentúry, či spoločnosti, ktoré misiu plánujú. Pre ne však ide o dodatočné náklady už tak drahej misie, preto sa môže stať, že práve túto sféru bezpečnosti neberú až tak vážne.

Na druhú stranu, ak by sme napríklad na Mars doniesli baktérie zo Zeme, tie by mohli vyhladiť, alebo výrazne narušiť prirodzené mikroorganizmy planéty. Opäť by to bolo niečo, čo postihne celú našu planétu, avšak na to budú musieť dávať pozor budúci bádatelia.

Situácia, ktorá je tu načrtnutá sa nedeje len vo vesmírnom merítku, ale aj u nás, na Zemi. Už párkrát sa stalo, že ľudia priniesli do odľahlých a izolovaných miest nové organizmy. Výsledky boli vždy katastrofické. Podľa odborníkov sú takzvané izolované ekosystémy – tie, ktoré nemajú žiadnu skúsenosť o svete mimo nich, najohrozenejšie. Je oveľa jednoduchšie odstrániť riziká u nás na Zemi, ako riešiť problém na inej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre