BezpečnosťSpravodajstvo

Verzia prehliadača Google Chrome 84 prinesie dlho žiadanú funkciu

Chrome od verzie 84 bude automaticky blokovať obťažujúce notifikácie z pochybných stránok

Google postupne, ale isto vylepšuje internetový prehliadač Chrome. Len nedávno spoločnosť ohlásila, že bude blokovať takzvanú „ťažkú reklamu“. Ide o reklamu, ktorá spotrebováva neúmerne veľa zdrojov zariadenia (napr. energiu, dáta,…). Funkcia by mala byť verejne dostupnou v priebehu augusta tohto roka. Najnovšie Google prostredníctvom svojho blogu oznamuje ďalšiu novinku, ktorá sa dotýka viacerých problémov s notifikáciami.

Chrome 84 obmedzí obťažujúce notifikácie

Problémové upozornenia prehliadača vo všeobecnosti môžeme rozdeliť na dve skupiny – „problémy so žiadosťami o povolenia“ a „problémy s oznámeniami“. Jedným z častých prípadov, kedy sú notifikácie zneužívané, je napríklad vyžadovanie odsúhlasenia povolenia odosielanie upozornení, aby používateľ získal prístup k obsahu stránky, píše Google. Spoločnosť ďalej dodáva, že problémy s upozorneniami zahŕňajú falošné správy, ktoré sa podobajú správam chatu, varovaniam alebo systémovým dialógovým oknám a podobne.

„Neoprávnené upozornenia sú jednou z najčastejších sťažností používateľov, ktoré dostávame v súvislosti s prehliadačom Chrome. Veľké percento žiadostí o notifikáciu a oznámení pochádza z malého počtu zneužívajúcich stránok. Ochrana používateľov pred týmito webmi zvyšuje bezpečnosť a súkromie používateľov na webe a prispieva k lepšiemu prehliadaniu webu.“ píše Google.

Od verzie Chrome 84 dôjde k zmenám

Tou najvýznamnejšou zmenou je úprava UI rozhrania, ako sa budú agresívne notifikácie zobrazovať. Nižšie sa môžete pozrieť vzhľad zobrazovania notifikácií v prípade počítačov.

Reparo Phase 3 Desktop 10
Zdroj: Chrome blog

V prípade mobilnej verzie notifikácií rozhranie bude vyzerať nasledovne.

Reparo Phase 3 Desktop 10
Zdroj: Chrome blog

Zároveň však treba dodať, že zmeny sa nebudú dotýkať všetkých stránok, ale len tých, ktoré Google vyhodnotí ako za obťažujúce. Túto informáciu bude spoločnosť zdieľať s prevádzkovateľmi stránok prostredníctvom webových nástrojo v Google Search Console (ide o rozhranie pre prevádzkovateľov webových stránok). Ako takýto náhľad reportu vyzerá sa môžete pozrieť nižšie.

obtazujuce notifikacie_Google konzola
Zdroj: Vosveteit.sk

Hoci sa opatrenie nebude dotýkať všetkých stránok, ktoré nám odosielajú notifikácie, tak aj napriek tomu ide vskutku o pozitívne správy, pričom dôjde k zvýšeniu bezpečnosti  používateľov vrátane zvýšenia kvality prezerania stránok. Nové opatrenia začne spoločnosť uplatňovať od 14. júna, kedy bude oficiálne aj uvoľnená verzia prehliadača Chrome 84 (aktuálne je dostupná len prostredníctvom BETA testovania).

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close