SpravodajstvoVeda a výskum

Veľký pacifický kôš, čo je oblasť Tichého oceánu, ktorá je plna odpadkov, prekypuje životom, hlásia prekvapení vedci

Vedci vo svojej novej práci tvrdia, že vyčistiť Veľký pacifický kôš nie je dobrý nápad, pretože by ohrozili jedinečné živočíšne druhy.

V severnej časti Tichého oceánu sa nachádza takzvaný Veľký pacifický kôš, obrovská skládka morského odpadu. Vznikla hromadením plastov a iného druhu odpadu, ktorý sa vplyvom ľudskej činnosti dostal do morí, oceánov, či iných väčších vodných oblastí.

Odpad, ktorý sa v tomto regióne zbiera nie je rozložiteľný. Nachádza sa tu veľa plastov, ktoré sa nedokážu prirodzene rozpadnúť, namiesto toho sa lámu na menšie a menšie časti. Aj preto je táto oblasť plná mikroplastov, ktoré nie vždy dokážeme pozorovať voľným okom. Názov v tomto prípade môže byť zavádzajúci. Veľký pacifický kôš nie je obrovskou hromadou odpadu uprostred oceánu, no vďaka mikroplastom vyzerá voda ako nepriehľadná polievka. Vo vode sa však môžu nachádzať aj väčšie objekty, ako napríklad rybárske náčinie alebo topánky, informuje National Geographic.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo Veľkom pacifickom koši ale môžeme nájsť aj niečo, čo by sme tam vôbec nehľadali – život. Dištančný plavec, Ben Lecomte, nedávno preskúmal oblasť Veľkého pacifického koša a na jeho prekvapenie objavil množstvo organizmov, ktoré tento znečistený región považujú za svoj domov. Jeho nález preskúmalo množstvo vedcov z niekoľkých univerzít a výsledkom je štúdia, ktorá momentálne čaká na recenziu od vedeckej komunity.

Život medzi odpadom

Jedným z autorov štúdie je aj Rebecca Helm z University of North Carolina. Rebecca sa o svoje objavy podelila prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Na záberoch a fotografiách si môžete všimnúť zvláštne priehľadné tvory, ktoré sa usídlili vo Veľkom pacifickom koši. Zaujímavosťou je, že podľa slov autorky nie je dobrý nápad čistiť tento región prostredníctvom sietí kvôli množstvu organizmov, ktoré v oblasti žijú. Helm navrhuje zastaviť znečistenie plastov priamo pri zdroji, čo zabráni ďalšiemu rozširovaniu Veľkého pacifického koša.

Veľký pacifický kôš obsahuje množstvo mikroplastov, ktoré sa vyparovaním vody dostávajú do kolobehu a dnes už možno stopu mikroplastov pozorovať aj v ľudskom tele. Vyčistenie Veľkého pacifického koša môže byť riešením, no pri čistení tejto oblasti sa hubia aj živočíchy, ktoré v nej žijú. Na tento problém poukázala Helm už v roku 2019.

Pokus o vyčistenie Veľkého pacifického koša sa uskutočnil aj v roku 2021, no s týmto projektom sa ťahala aj veľká dávka skepticizmu. V oboch prípadoch mala čistenie na starosti nezisková organizácia Ocean Cleanup. Tento rok v marci ju obvinili z toho, že falšovala zábery z čistenia Veľkého pacifického koša. Tento región sa už čoskoro môže stať jedinečným ekosystémom, kde možno nájsť organizmy špecificky prispôsobené na život medzi odpadom. Veľký pacifický kôš teda aj naďalej ostáva problémom, ktorý nemá až tak jednoduché riešenie, ako sa predpokladalo. Vyčistenie morskej skládky by ohrozilo jedinečné tvory, žijúce v tomto regióne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close