SpravodajstvoVeda a výskum

Veľký atraktor je región vo vesmíre, ku ktorému smerujú všetky galaxie vrátane tej našej

Vedci dlho nevedeli prísť na to, čo je záhadná anomália zač

Nedávno sme písali o  Pastierovej prázdnote, regióne, ktorý má priemer 330-miliónov svetelných rokov a nenachádza sa tam takmer nič. Presným opakom však je Veľký atraktor. Ide o záhadnú vesmírnu anomáliu, ktorá ovplyvňuje pohyb množstva galaxií a ako už jeho názov napovedá, priťahuje ich k sebe.

Vedci sa domnievali, že by mohlo ísť o najväčšiu koncentráciu hmoty vo vesmíre, ktorá môže mať v priemere až niekoľko stoviek miliónov svetelných rokov. Ide o oblasť natoľko masívnu, že je k nej priťahovaná aj naša Mliečna dráha, napriek tomu, že sa môžeme od nej nachádzať až 250-miliónov svetelných rokov. Hovorí o tom YouTube kanál Astrum.

Odhady hovoria, že Veľký atraktor môže mať hmotnosť až triliardu našich Sĺnk. Ide o hmotnosť, ktorá sa môže rovnať tisícom galaxiám. Čo presne je však Veľký atraktor? Aký objekt by mohol byť natoľko masívny, že k sebe priťahuje všetky galaxie v širokom okolí? Dlhú dobu sa nedokázalo zistiť, čo to presne je. Veľký atraktor totiž ležal za diskom Mliečnej dráhy a tým pádom ho vedci nemohli pozorovať.

Veľký atraktor
Zdroj: Outer Space Central

Ešte väčší, kozmický „magnet“

Na druhú stranu röntgenové teleskopy dokážu nazrieť za galaktický disk a vďaka čoraz pokročilejším technológiám sa nám podarilo odhaliť tisícky galaxií v oblasti, kde by mal ležať Veľký atraktor. Zaujímavosťou je, že vedci analyzovali objavené galaxie, no zistená hmota nebola dostatočná na to, aby vznikla gravitačná sila, ktorú môžeme pozorovať. Ukázalo sa, že zatiaľ čo sme my a všetky galaxie okolo nás, priťahovaní k Veľkému atraktoru, za ním sa ukrýva ešte niečo oveľa masívnejšie. Záhadný región dostal pomenovanie Shapleyho atraktor a od nás sa nachádza 650-miliónov svetelných rokov.

V Shapleyho atraktore sa nachádzajú tisíce galaxií, ktoré sú extrémne blízko pri sebe. Hmotnosť tohto regiónu sa môže rovnať až kvadriliónu Sĺnk a všetko, v okolí 1-miliardy svetelných rokov sa pomaly približuje k Shapleyho atraktoru.

Veľký atraktor
Zdroj: Wikipedia

Ak by sme sa pozreli na druhú stranu vesmíru, môžeme nájsť ďalšiu kuriozitu. Je ňou Dipole Repeller. Je to vesmírny región, ktorý naopak odpudzuje všetky galaxie od seba preč. V podstate to nie je úplne pravda, Shapleyho atraktor priťahuje k sebe všetky galaxie a spolu s expanziou vesmíru vzniká ilúzia, akoby všetka hmota utekala z tohto regiónu preč.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close