Veľká červená škvrna na Jupiteri opäť prekvapuje astronómov

Aké tajomstvá ukrýva najväčšia búrka Slnečnej sústavy?

Jupiter
Veľká červená škvrna. Zdroj: NASA

Veľká červená škvrna na Jupiteri je najväčšou a najsilnejšou búrkou v celej Slnečnej sústave, ktorá trvá už niekoľko storočí, píše portál Universe Today.

Nedávno do nej vrazilo niekoľko menších búrok, ktoré veľkú škvrnu narušili len minimálne. Vedci sa domnievajú, že tieto búrky mohli veľkú škvrnu „nakŕmiť“. Veľká červená škvrna bola potvrdená v 19. storočí, výsledkom niekoľkých pozorovaní. Vtedy sa zistilo, že ide o obrovskú búrku v atmosfére plynného obra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto búrka je dlhá až 15-tisíc km, čo je dvakrát toľko, ako šírka našej planéty. Zaujímavosťou je, že sa táto búrka pomaly scvrkáva. Predpokladá sa, že v polovici 19. storočia mala na šírku až 40-tisíc km. Prečo sa scvrkáva, alebo ako dlho bude zmenšovanie trvať momentálne nie je známe. V minulom roku sa objavili teórie, ktoré tvrdili, že škvrna na Jupiteri pomaly ale isto umiera. Tieto špekulácie ale rýchlo zanikli. Astronómovia teraz vedia, že veľká červená škvrna nie je jedinou búrkou na planéte Jupiter.

Vo vyšších častiach atmosféry sa nachádza nespočetné množstvo „menších“ búrok. Tieto menšie búrky však môžu byť stále veľké, ako polovica našej planéty a občas sa zrazia s veľkou červenou škvrnou. Od roku 2019 je ročne táto obrovská búrka zasiahnutá desiatkami menších búrok, ktoré môžu astronómovia pozorovať vďaka sonde Juno.

Neškodné zrážky

Na prvý pohľad sa môže zdať, že každá zrážka červenej škvrny s inou búrkou ju výrazne poškodí a odtrhne veľké časti z masívneho cyklónu. Avšak keď sa vedci pozreli na búrky lepšie, zistili že ide len o povrchové poškodenie. V skutočnosti menšie búrky nepoškodia veľkú červenú škvrnu, ale dodávajú jej energiu tým, že ich veľká škvrna doslova pohltí.

„Energia veľkej červenej škvrny, spolu s jej veľkosťou garantuje dlhú životnosť. Keď táto obrovská búrka pohltí menšie búrky, získa energiu na úkor ich energie,“ vyjadril sa Agustín Sánchez-Lavega, profesor aplikovanej fyziky a hlavný autor štúdie.

Je možné, že bez podobných kolízií by sa veľká červená škvrna vytratila už pred niekoľkými desaťročiami. Vedci však na základe nových informácií tvrdia, že vďaka neustálym zrážkam by táto masívna búrka mohla prežiť aj niekoľko nasledujúcich storočí. Zrážky totiž búrke neubližujú a namiesto toho môžu zvýšiť rýchlosť jej rotácie. Sánchez-Lavega tvrdí, že z dlhodobého hľadiska môžu tieto kolízie udržiavať rotačnú rýchlosť veľkej červenej škvrny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre