Veľa planét podobných Zemi môžeme prehliadať: Pre naše teleskopy sú neviditeľné

Existuje "tam vonku" planéta, ktorá má podobné podmienky, ako naša Zem? Mohla by, v binárnej sústav

binárna sústava
Zdroj: youtube.com (NASA Goddard)

Zem je momentálne jedinou planétou, ktorú poznáme, schopnou udržať na svojom povrchu život. Či môžeme život nájsť aj na iných planétach nie je známe, no vesmírne teleskopy neustále pátrajú po planétach, ktoré by boli podobné tej našej. Podľa novej štúdie sme ale prehliadali planéty, ktoré sa nachádzajú v našom vesmírnom susedstve, píše portál IFL Science.

Po exoplanétach pátrali vesmírne teleskopy, ako napríklad Kepler, alebo TESS (Transiting Exoplanet Survey System), ktorým sa podarilo objaviť tisíce nových svetov. Problém je, že odhaliť väčšie planéty je oveľa jednoduchšie, ako tie menšie a preto dochádza častejšie k objaveniu plynných obrov. Nová štúdia, ktorá bude publikovaná v Astronomical Journal, sa k tomuto problému vyjadrila. Autori píšu, že vesmírne teleskopy pravidelne prehliadajú planéty podobné Zemi, ktoré sa nachádzajú v binárnych sústavách (pozn. redakcie: Binárna sústava je sústavou dvoch objektov, v tomto prípade hviezd).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viac ako polovica hviezd v našej galaxii je súčasťou binárnej sústavy, čo znamená, že vesmírne teleskopy môžu prehliadať naozaj veľké množstvo skalnatých planét. Hviezdy v binárnych sústavách sú často tak blízko pri sebe, že astronómovia nevedia povedať, či ide o jednu hviezdu, alebo dve bez toho, aby sa na sústavu pozreli zblízka. Vesmírny teleskop TESS tiež nie je vybavený na to, aby takéto sústavy posudzoval.

Pátranie po planétach v binárnych sústavách

Dr. Kathryn Lester z NASA Ames Research Center sa spolu s kolegami pozrela na 517 hviezd, ktoré by mohli byť súčasťou binárnej sústavy. Tím vedcov použil jeden z najväčších teleskopov na Zemi, no nepátral po planétach, ale po hviezdach, ktoré by doplnili binárny pár.

Tímu sa podarilo objaviť 102 binárnych sústav. Teleskop TESS už v týchto sústavách objavil exoplanéty, no všetky prípady boli plynné obry. Niektoré objavené exoplanéty boli dokonca tak veľké, že vedci pochybovali o tom, či vôbec ide o planétu. V tomto prípade mohla byť obrovská planéta tmavým červeným trpaslíkom, typom hviezdy, nie planétou.

Existuje možnosť, že skalnaté planéty, ako naša Zem, majú problém vzniknúť v binárnej sústave. Planéty totiž môžu byť gravitačne narušené a následne „vykopnuté“ zo sústavy, ak sa hviezdy v binárnej sústave nachádzajú príliš blízo pri sebe.

Dr. Kathryn Lester si však myslí, že v týchto sústavách môže existovať veľa planét, podobných Zemi. Pre vesmírne teleskopy sú však tieto planéty prakticky neviditeľné, pretože malé planéty sa utopia v svetelnej žiare dvoch hviezd. Teleskop TESS sa spolieha na takzvanú tranzitnú metódu. Keď planéta prejde popred hviezdu, jej jas poklesne a teleskop vie, že sa v sústave nachádza planéta. Ak však prejde drobná planéta, veľkosti Zeme, popred hviezdu v binárnej sústave, žiara druhej hviezdy túto stopu prekryje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre